На пленарному засіданні 23 травня Верховна Рада ухвалила за основу з доопрацюванням проєкт Закону № 5652 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо заходів, спрямованих на поновлення прав засуджених осіб та осіб, взятих під варту, у зв'язку з неналежними умовами тримання».
За словами заступника Міністра юстиції Олександра Банчука, у законопроєкті запропоновано внести зміни до Кримінально-виконавчого кодексу та Закону «Про попереднє ув'язнення», що закріплюють право засуджених, які відбувають покарання у виді позбавлення волі, та осіб, взятих під варту, утримуватися в належних умовах. У випадку порушення такого права вони зможуть звертатися до комісії з розгляду скарг на неналежні умови тримання в установах попереднього ув'язнення та виконання покарань і в разі незгоди з рішенням вказаної комісії оскаржувати його в суді.
Також проєкт Закону передбачає впровадження у національне законодавство комплексних заходів, спрямованих на поновлення прав осіб, засуджених до позбавлення волі, у зв'язку з неналежними умовами тримання.
Так, відповідно до законопроєкту для відшкодування за неналежні умови тримання засудженого передбачається:
- скорочення строку, з якого може бути застосовано умовно-дострокове звільнення, заміна призначеного судом покарання більш м'яким або зняття судимості в порядку, передбаченому Кримінальним кодексом;
- звільнення від відшкодування вартості витрат на тримання за весь строк встановленого факту тримання у неналежних умовах.
Для запобігання триманню засуджених в неналежних умовах заплановано запровадити:
переведення до іншого жилого приміщення (камери) з належними умовами тримання;
переведення до іншої установи виконання покарань;
усунення причин, які роблять умови тримання неналежними (зменшення наповненості жилого приміщення (камери), здійснення ремонту, дезінфекція, дезінсекція тощо);
інші заходи, необхідні для припинення тримання в неналежних умовах.
У законопроєкті пропонується передбачити, що контроль за дотриманням належних умов тримання осіб, взятих під варту, та осіб, засуджених до позбавлення волі, здійснюють комісії з розгляду скарг на неналежні умови тримання в установах попереднього ув'язнення та виконання покарань (далі - комісія з розгляду скарг).
Проєктом Закону також пропонується визначити механізм звернення до комісій з розгляду скарг.
Усі потрібні документи для юриста - в рішенні LIGA360. Обирайте з понад 1,8 мільйона НПА, судової практики, аналітики, робочих кейсів та інших матеріалів. Замовте тестовий доступ за посиланням.
Читайте також:
Депутати попередньо підтримали проєкт щодо особливостей залучення засуджених до праці