21 лютого 2024 року набрало чинності розпорядження Антимонопольного комітету від 14 грудня 2023 року № 22-рп, яким затверджено Порядок визначення розміру штрафу, що накладається за порушення законодавства про захист економічної конкуренції.
Згідно з документом органи Антимонопольного комітету накладають штрафи на об'єднання, суб'єктів господарювання:
юридичних осіб;
фізичних осіб;
групи суб'єктів господарювання - юридичних та/або фізичних осіб, що відповідно до статті 1 Закону «Про захист економічної конкуренції" визнаються суб'єктами господарювання, у випадках, передбачених частиною четвертою статті 52 цього Закону.
Штрафи накладаються на суб'єктів господарювання, дії (бездіяльність) яких визнано порушенням.
Якщо декілька юридичних та/або фізичних осіб - суб'єктів господарювання входять до групи, що визнається суб'єктом господарювання, штраф накладається на суб'єкта господарювання в особі юридичних та/або фізичних осіб, які:
вчинили діяння (дії, бездіяльність), що призвели до порушення зазначеним суб'єктом господарювання, та/або
мають права, без яких вчинення порушення було б неможливим, та/або
отримали чи можуть отримати переваги в конкуренції або інші вигоди (зокрема можливість здійснювати вплив на діяльність інших юридичних та/або фізичних осіб - суб'єктів господарювання, одержувати частину їхнього прибутку).
Обставини, що беруться до уваги під час визначення розміру штрафу, встановлюють службовці АМКУ, його територіальних відділень, які здійснюють збирання та аналіз доказів у справі, до прийняття рішення у справі органом Комітету.
Обставини, що беруться до уваги під час визначення розміру штрафу, встановлюються на підставі будь-якої інформації, яка є належною та достовірною (підтвердженою/засвідченою органами державної влади або може бути перевірена):
статистичної інформації;
адміністративних даних;
фінансової та податкової звітності, даних бухгалтерського обліку;
інших відомостей про діяльність суб'єктів господарювання, отриманих органами Комітету під час проведення перевірок, на запити й вимоги органів Комітету, голови територіального відділення Комітету про надання інформації.
Рішення про накладення штрафу в розмірі понад чотири тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян приймаються виключно Антимонопольніим комітетом як вищим колегіальним органом, адміністративною колегією Комітету на їх засіданнях.
Обґрунтування розрахунку розміру штрафу зазначається в описово-мотивувальній частині рішення у справі, а розмір штрафу за порушення, що накладається на відповідача, зазначається в резолютивній частині такого рішення.
Визначення розміру штрафу здійснюється такими етапами:
визначення базового розміру штрафу;
коригування розміру штрафу з урахуванням обставин, що беруться до уваги під час визначення розміру штрафу та збільшують або зменшують розмір штрафу порівняно з базовим розміром штрафу;
визначення граничного розміру штрафу.
Антимонопольний комітет зазначив, що загалом у Порядку визначаються:
загальні підходи до визначення розміру штрафів за порушення законодавства про захист економічної конкуренції;
етапи визначення розміру штрафу;
підходи до визначення базового розміру штрафу на основі економічних показників;
обтяжуючі та пом'якшуючі обставини, відповідно до яких корегується базовий розмір штрафу;
інші обставини, що впливають на розмір штрафу;
механізми встановлення граничного розміру штрафу.
Хочеш отримати мільйони корисних документів, що аналізуються вмить? Спробуй LIGA360. Найповніша база українського законодавства й аналітики, алгоритми дій у робочих ситуаціях. А смарт-фільтри й зв'язки документів допоможуть отримати саме ту підбірку матеріалів, що вам потрібна. Спробуйте LIGA360 сьогодні, замовивши тестовий доступ.
Читайте також: