Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Забезпечення дотримання санкційного механізму у сфері держреєстрації: які схеми викрив Мін'юст

Реклама

Керівник Офісу протидії рейдерству Міністерства юстиції України Віктор Дубовик розповів, що серед найчастіших порушень у сфері державної реєстрації, щодо яких Мін'юст розглядає скарги і які ставали підставами для скасування реєстраційних дій, можна виділити 3 механізми, за допомогою яких намагаються уникнути санкційних обмежень.

Зміна у державному реєстрі відомостей про громадянство власника активів.

До Мін'юсту надходило звернення конттрозвідки СБУ з метою скасування реєстраційних дій щодо зміни в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно громадянства громадянина рф (яке було визначено в момент державної реєстрації прав) на громадянство Ізраїля, завдяки чому відповідна особа намагалася уникнути дії мораторіїв. Мін'юст скасував такі незаконні реєстраційні дії, бо такі дії суперечать реєстраційному законодавству.

Зазначається, що до нотаріусів/державних реєстраторів, які допомагали вчиняти такі реєстраційні дії, застосовано санкцію - тимчасове блокування доступу до Державного реєстру прав строком на 3 місяці.

LIGA360 дає змогу перевіряти компанії у світових санкційних списках, зокрема країн ЄС та США, а також санкційних списках України (РНБОУ, АМКУ). Спробуйте інструмент для перевірки токсичних бізнес-зв'язків прямо зараз. Більше про можливості LIGA360 для контролю compliance ризиків - за посиланням.

Зміна кінцевого бенефіціарного власника в реєстрі юридичних осіб з метою уникнення застосування санкційних обмежень та запобігання стягненню майна в дохід держави.

"Щодо такого механізму теж є приклади звернення до Мін'юсту конттрозвідки СБУ зі скаргами. Так, в одному з кейсів брали участь одразу 6 нотаріусів та державних реєстраторів. Проводились реєстраційні дії щодо дуже великої кількості юридичних осіб стосовно майна одного з українських олігархів, який підпадав під санкційні обмеження", - зазначив Віктор Дубовик.

На момент проведення реєстраційної дії держреєстратор мав послуговуватися відомостями щодо застосування до такого бенефіціарного власника санкційних обмежень. Відповідно, не відмовляючи, а проводячи такі реєстраційні дії, він порушив українське законодавство.

Вказані реєстраційні дії було скасовано, а причетним державним реєстраторам та нотаріусам заблоковано доступ до державного реєстру.

Продаж майна, яке належить підсанкційній особі.

«Так, є кейс, коли нотаріус оформив відчуження нерухомості на підставі статті 38 Закону України «Про іпотеку» особою, до якої застосовано санкції, як іпотекодержателем, який продавав майно від власного імені. Таким чином нотаріус сприяв тому, щоб особа, яка вже перебувала під санкціями, розпорядилася нерухомим майном вартістю близько 20 млн доларів», - розповів Віктор Дубовик.

До вказаного нотаріуса було застосовано санкції у виді анулювання доступу до Державного реєстру прав та направлення подання на Вищу кваліфікаційну комісію нотаріату для анулювання його свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю.

Зазначається, що Міністерством юстиції України було ініційовано комплексні зміни у сфері державної реєстрації з метою унеможливлення таких випадків. В результаті ухвалено законодавчі зміни щодо санкційної політики, що передбачають, зокрема, обов'язок державного реєстратора перевіряти застосування санкцій до особи, щодо якої він проводить реєстраційні дії.

Хочеш виграти рік безоплатного доступу до LIGA360:Нотаріус? Придбай рішення до 14 вересня - бери участь в розіграші. Деталі за посиланням

Читайте також: Мін'юст розповів про суттєві зміни в проставленні апостиля на документах

Комплаєнс-перевірка: що це таке та як до неї підготуватись

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини