Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Нацбанк визначив критерії критичної важливості учасників фінансового ринку у воєнних умовах

Реклама

Національний банк визначив критерії віднесення учасників фінансового ринку до установ, які мають важливе значення для галузі національної економіки, що застосовуватимуться для ринку фінансових послуг.

Відповідна постанова Правління НБУ від 24 березня 2023 року № 32 "Про затвердження Положення про порядок визначення Національним банком України юридичних осіб, що є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період" набирає чинності з 29 березня 2023 року.

Таке рішення прийнято на виконання урядової постанови від 27 січня 2023 року № 76 "Деякі питання реалізації положень Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час".

Про що йдеться?

Як відомо, Уряд визначив механізм бронювання військовозобов'язаних під час дії воєнного стану, які працюють, з-поміж іншого, на підприємствах, в установах і організаціях, що є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.

Так, установа для визначення її критично важливою має відповідати щонайменше трьом із семи критеріїв, одним з яких є критерій важливого значення для галузі національної економіки.

Відповідно Нацбанк визначив критерій важливого значення для галузі національної економіки чи задоволення потреб територіальної громади, що застосовуватиметься на ринку фінансових послуг.

Яким галузевим критеріям має відповідати учасник фінансового ринку?

Установа може бути визначена такою, що має важливе значення для фінансового ринку, за умови, якщо вона є:

  • системно важливим банком;

  • страховиком, якого віднесено до 1 або 2 групи суспільної важливості, що має діючу ліцензію на здійснення добровільного страхування життя або обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, а також дотримується нормативу платоспроможності та достатності капіталу й нормативу ризиковості операцій страховика, установлених законодавством України з питань регулювання діяльності небанківських фінансових установ;

  • лізингодавцем, що є учасником банківської групи, в якій відповідальна особа - банк є системно важливим, та в якого вартість нових договорів фінансового лізингу, укладених упродовж останнього звітного року, перевищує 1 млрд гривень;

  • учасником платіжного ринку та її віднесено до системно важливих або важливих платіжних систем, важливих учасників платіжних систем і важливих технологічних операторів за результатами діяльності 2022 року;

  • юридичною особою, що отримала ліцензію Нацбанку на надання банкам послуг з інкасації та погодження Національного банку на здійснення операцій з оброблення та зберігання готівки, яка в середньому за квартал виконує інкасацію та перевезення готівкових коштів на суму понад 5 млрд гривень, у тому числі коштів державних установ, та здійснює інкасацію не менше 1 000 торгових точок клієнтів і не менше 1 000 банківських автоматів та/або програмно-технічних комплексів самообслуговування;

  • єдиним об'єднанням страховиків, що здійснюють обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів за шкоду, заподіяну третім особам;

  • юридичною особою, що надає послуги системно важливим банкам, що є допоміжними до платіжних послуг, і її діяльність безпосередньо пов'язана з обслуговуванням банківських автоматів, платіжних терміналів, виконанням міжбанківських платіжних операцій в обсягах не менших, ніж 35 % від кількості відповідних пристроїв/операцій системно важливого банку.

Як діяти учасникам фінансового ринку?

Для визначення їх критично важливими установи, регулювання діяльності яких здійснює НБУ, а також провайдери сервісів, що забезпечують безперервність роботи фінансових установ, повинні звернутися до Національного банку. Під час звернення вони повинні подати регулятору документи та надати інформацію, що підтверджують їх відповідність щонайменше трьом із семи критеріїв, включно з галузевим.

За результатами розгляду звернення Національний банк надішле заявнику своє рішення (протягом трьох робочих днів із дня його прийняття).

Якщо установа буде визнана критично важливою для фінансового ринку, вона має подати до Національного банку список військовозобов'язаних працівників для їхнього бронювання.

Після розгляду та перевірки цього списку Національний банк подасть його на погодження Генеральному штабу Збройних Сил України відповідно до вимог постанови Кабміну № 76.

За повідомленням НБУ

LIGA360 допомагає бізнесам зростати. Тільки зараз замовте до 10 робочих місць LIGA360 за фіксованою ціною 7000 грн/міс. на пів року. Отримайте доступ до високоякісної бізнес-інформації та зручних інструментів роботи, які необхідні вашим менеджерам, юристам, бухгалтерам та HR. Замовте прямо зараз.

Читайте також:

Фінансовий моніторинг: що врахувати юридичному сегменту?

З 31 січня діє новий порядок бронювання військовозобов'язаних

Новий порядок бронювання військовозобов'язаних (інфографіка)

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини