Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Суд зобов’язав ПФУ виплатити доньці пенсіонера 295 тис. грн пенсії, яку він недоотримав за життя

Реклама

Хмельницький апеляційний суд у постанові у справі № 686/15526/22 зобов'язав Пенсійний фонд України виплатити доньці пенсіонера 295 тисяч гривень пенсії, яку він недоотримав за життя. Про це повідомила прес-служба суду.

Суть справи: до суду звернулася донька пенсіонера й просила стягнути з Головного управління ПФУ в Хмельницькій області 295 082 гривні - суму пенсії, яку її батько недоотримав за життя. Він помер у тимчасово окупованому Донецьку, а вона - його єдина спадкоємиця за законом, проте Фонд відмовив у виплаті.

Хмельницький міськрайонний суд задовольнив вимоги позивачки: зобов'язав обласне управління ПФУ виплатити їй, спадкоємиці першої черги за законом, заявлену суму недоотриманої батьком пенсії.

Пенсійний фонд свою апеляційну скаргу мотивува тим, що нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав їх своєчасно з власної вини, виплачуються не більше ніж за три роки до звернення за отриманням пенсії. Оскільки позивачка звернулася до управління з заявою щодо виплати недоотриманої батьком пенсії лише 5 червня 2022 року, то її виплата має бути за період з 4 червня 2019 року по 31 березня 2021 року.

На думку колегії суддів ХАС, суд першої інстанції ухвалив законне рішення - управління Пенсійного фонду має вплатити позивачці суми пенсії, які її батько недоотримав за життя, без обмеження будь-яким строком.

Бажаєш розпланувати час та мати під рукою розклад судових засідань? Спробуй календар засідань у LIGA360. Переглядай розклад засідань по всій Україні та налаштуй моніторинг.

Апеляційний суд зауважив: положення частин другої, третьої статті 52 Закону «Про загальнообов'язкове державне страхування» не обмежують право на отримання сум пенсії, що належала пенсіонерові і не була ним отримана у зв`язку з його смертю. Вони тільки визначають подію, умови, час, коло осіб і їх правове становище, предмет правовідносин, із настанням яких можлива виплата недоотриманої пенсії померлого пенсіонера.

«Приміром, недоотримана пенсія померлого пенсіонера виплачується як пенсія членам його сім`ї за умови, якщо саме ці суб`єкти правовідносин звернулися за її виплатою упродовж шести місяців з дня відкриття спадщини, а якщо у цей проміжок часу не звернулися, сума недоотриманої пенсії набирає іншої правової якості - переходить у спадщину, яку члени сім`ї та/або інші особи, але вже як спадкоємці, можуть отримати як спадщину», - зазначив апеляційний суд (див. постанову ВС у справі №428/6685/19).

Водночас положення статті 46 цього закону, які регулюють виплату пенсіонеру певних сум пенсії не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням, не поширюються на правовідносини щодо отримання спадкоємцями померлого пенсіонера тих сум пенсії, які перейшли у спадщину (див. постанову ВС у справі №428/10113/20).

Відтак апеляційну скаргу Пенсійного фонду Хмельницький апеляційний суд відхилив та залишив рішення місцевого суду без змін.

Адвокати з сімейних справ вивчають актуальні ситуації щодо розлучення, поділу майна, ухилення від сплати аліментів з ІПС ЛІГА:ЗАКОН. Також система містить повну базу українського законодавства з експертними коментарями. Придбайте ІПС ЛІГА:ЗАКОН за посиланням.

Читайте також:

ВРП підтримала проєкт щодо забезпечення письмової фіксації судового засідання у разі неможливості повного фіксування технічними засобами

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини