Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Підстави виплати працівнику середнього заробітку за час вимушеного прогулу: позиція КАС ВС

Реклама

КАС ВС висловився щодо підстав виплати працівнику середнього заробітку за час вимушеного прогулу.

Відповідну постанову у справі № 460/2675/18 було прийнято 28 грудня 2022 року, інформує П'ятий апеляційний адміністративний суд.

При винесенні рішення про поновлення на роботі орган, який розглядає трудовий спір, одночасно приймає рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу або різниці в заробітку за час виконання нижчеоплачуваної роботи, але не більш як за один рік. Якщо заява про поновлення на роботі розглядається більше одного року, не з вини працівника, орган, який розглядає трудовий спір, виносить рішення про виплату середнього заробітку за весь час вимушеного прогулу.

Системний аналіз і тлумачення приписів статті 235 КЗпП дозволяє окреслити випадки, в яких може мати місце вимушений прогул, а саме у разі:

  • незаконного звільнення працівника;

  • незаконного переведення працівника на іншу роботу;

  • затримки видачі трудової книжки з вини власника чи уповноваженого ним органу;

  • затримки виконання рішення про поновлення на роботі;

  • необґрунтованої відмови в прийнятті на роботу;

  • несвоєчасного укладення трудового договору;

  • унаслідок неправильного формулювання причин звільнення у трудовій книжці, що перешкоджало подальшому працевлаштуванню працівника.

При цьому вимушеності прогулу надають протиправні дії чи бездіяльність роботодавця, унаслідок яких працівник позбавляється права виконувати трудові обов'язки й отримувати за це заробітну плату. Тобто працівник не може вийти на роботу та реалізовувати належне йому право на працю й оплату праці через винні дії (бездіяльність) роботодавця.

Верховний Суд наголосив, що вичерпний перелік підстав виплати працівникові середнього заробітку за весь час вимушеного прогулу визначено статтями 235, 236 КЗпП і вони не підлягають розширеному тлумаченню.

Отже, оплата вимушеного прогулу в установлених указаними статтями КЗпП випадках є мірою матеріальної відповідальності роботодавця за порушення права працівника на працю. Підставою матеріальної відповідальності роботодавця є трудове майнове правопорушення, тобто винне протиправне порушення роботодавцем своїх трудових обов'язків, унаслідок чого заподіюється майнова шкода працівникові.

Як швидко знайти подібні судові рішення? 35 фільтрів для пошуку доступні на ІТ-платформі LIGA360. Дізнайся, як знаходити smart-рішення для захисту в суді, за посиланням.

Читайте також:

Адвокатський запит: як не допустити помилки при оформленні

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини