Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Приймати спадок чи ні, якщо спадкодавець залишив у спадок кредит?

27 жовтня 2022, 09:15
9076
0
Реклама

Уявімо собі досить життєву ситуацію: помирає людина і залишає по собі в спадок, окрім цінного майна, ще й кредит.

«Золоте правило», яке не завжди всім відоме - неможливо прийняти спадщину частково, тобто оформити за собою майно та не платити кредит. Законодавець в рамках ст. 1218 Цивільного кодексу України (в подальшому також - ЦК України) чітко передбачив, що до складу спадщини входять усі права та обов'язки, які належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Це начебто погана новина, але є й гарна новина. Спадкоємці зобов'язані задовольнити вимоги кредитора повністю, але в межах вартості майна, одержаного у спадщину. Кожен із спадкоємців зобов'язаний задовольнити вимоги кредитора особисто, у розмірі, який відповідає його частці у спадщині (ч. 1 ст. 1282 ЦК України). Тобто якщо, наприклад, ви отримуєте у спадок старенький автомобіль, а розмір кредиту, що необхідно погасити, складає значно більшу суму, ніж це авто, то в принципі варто задуматися, чи є сенс в прийнятті та оформленні того спадку.

Кредитор може пред'явити свої вимоги по погашенню кредитних зобов'язань спадкодавця лише до тих спадкоємців, які прийняли спадщину в строки, встановлені законом. Коротко варто згадати про прийняття спадщини, можливість відкликання заяви про прийняття спадщини та відмову від спадщини.

Коли ви приймаєте спадщину, обтяжену кредитними зобов'язаннями, перед вами завжди стоїть вибір прийняття чи неприйняття такого спадку.

Разом з тим, не варто забувати про так зване «автоматичне» спадкування, відображене в ч. 3 ст. 1268 ЦК України. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї.

Як ми знаємо, ч. 1 ст. 1270 ЦК України передбачає загальний шестимісячний строк для прийняття спадщини, який починається з часу відкриття спадщини, тобто смерті особи або оголошення її померлою (ст. 1220 ЦК України). Але важливо враховувати, - в умовах воєнного стану постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2022 року №719 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо нотаріату та державної реєстрації в умовах воєнного стану», строк для прийняття спадщини становить шість місяців з дня смерті особи та ще чотири місяці, тобто з часу смерті строк подачі/направлення заяви про вступ до спадщини або відмови від неї, чи відкликання заяви про прийняття спадщини, складає 10 місяців.

Таким чином, якщо ви стоїте перед вибором спадкування кредиту і вирішуєте все ж, що вам такий спадок не потрібний, адже він перевищує вартість спадкового майна, і ви є тією особою, яка постійно проживала разом із спадкодавцем на час його смерті, вам потрібно в обов'язковому порядку подати після відкриття спадкової справи у нотаріуса заяву про відмову від вказаної спадщини. В іншому випадку відмова буде вважатися автоматичною, якщо просто не подати заяву про прийняття спадщини.

Якщо все ж із спадщиною прийнято й борги, то їх погашення відбудеться в межах вартості спадкового майна. За загальним правилом, вимоги кредитора спадкоємці зобов'язані задовольнити шляхом одноразового платежу, якщо домовленістю між ними не встановлено інше (ч. 2 ст. 1282 ЦК України). Отже, за наявності кількох спадкоємців кожен з них відповідає за борги спадкодавця пропорційно до одержаної ними частки у спадковому майні.

Спадкоємці зобов'язані повідомити кредитора спадкодавця про відкриття спадщини, якщо їм відомо про його борги, та/або якщо вони спадкують майно, обтяжене правами третіх осіб. У свою чергу, кредиторові спадкодавця належить пред'явити свої вимоги до спадкоємця, який прийняв спадщину, не пізніше шести місяців з дня одержання спадкоємцем свідоцтва про право на спадщину на все або частину спадкового майна незалежно від настання строку вимоги. Якщо кредитор спадкодавця не знав і не міг знати про прийняття спадщини або про одержання спадкоємцем свідоцтва про право на спадщину, він має право пред'явити свої вимоги до спадкоємця, який прийняв спадщину, протягом шести місяців з дня, коли він дізнався про прийняття спадщини або про одержання спадкоємцем свідоцтва про право на спадщину. Кредитор спадкодавця, який не пред'явив вимоги до спадкоємців, що прийняли спадщину, у вищезазначені строки позбавляється права вимоги.

І наостанок з'ясуємо, чи спадкоємці несуть зобов'язання погасити нараховані відсотки і неустойку по кредиту. Відповідно до пункту 32 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 30 березня 2012 року № 5 «Про практику застосування судами законодавства при вирішенні спорів, що виникають із кредитних правовідносин» спадкоємці несуть зобов'язання погасити нараховані відсотки і неустойку тільки в тому випадку, якщо вони вчинені позичальникові за життя. Інші нараховані зобов'язання фактично не пов'язані з особою позичальника і не можуть присуджуватися до сплати спадкоємцями. При цьому слід враховувати, що за правилами ст. 1231 ЦК України до спадкоємця переходить обов'язок сплатити неустойку (штраф, пеню) за умови, що: 1) судом було прийнято рішення з призначенням певної суми до виплати кредитору; 2) боржник (спадкодавець) не виконав такого рішення суду. Тому ці всі обставини слід ретельно перевірити й встановити, а також документально підтвердити.

Адвокати з сімейних справ вивчають актуальні ситуації щодо розлучення, поділу майна, ухилення від сплати аліментів з ІПС ЛІГА:ЗАКОН. Також система містить повну базу українського законодавства з експертними коментарями. Придбайте ІПС ЛІГА:ЗАКОН за посиланням.

Читайте також: Успадковане та отримане в дар майно не є доходом, який враховується при визначенні розміру аліментів: ВС

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини