Порядок застосування штрафних санкцій за неподання або несвоєчасну подачу декларації про прибутки фізособами - СПД роз'яснила ДПАУ у своєму листі № 14244/5/17-0416.
Як нагадала ДПАУ, оподаткуванню підлягають прибутки підприємця, отримані за звітний податковий період від продажу товарів (надання послуг і виконання робіт) у рамках підприємницької діяльності без створення юрособи. При цьому згідно ст. 14 Декрету КМУ "Про прибутковий податок з громадян" оподаткування прибутків фізосіб здійснюється податковими органами на основі декларацій громадян про очікуваних (оцінних) або фактично отриманих протягом року прибутках.
Податкова декларація фізосіб-підприємців подається в податкову наростаючим підсумком за підсумками кожного кварталу, а також звітного року. У декларації вказуються загальні суми отриманого доходу, витрат і сплаченого податку за звітний рік (інший період оподаткування). А ось само нарахування авансових і остаточних сум податку здійснюється податковими органами у 15-денний термін з дня отримання податкової декларації.
Пп. 17.1.5 п. 17.1 ст. 17 Закону "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами" говориться, що якщо податкова самостійно нараховує суму податкових зобов'язань платника, то у ряді випадків штрафні санкції, як правило, не застосовуються. Виняток становлять лише випадки несплати погодженої суми податкових зобов'язань впродовж встановлених граничних термінів. Приміром:
- при затримці терміну сплати погодженої суми податкового зобов'язання до 30 календарних днів, що йдуть за останнім днем граничного терміну, - у розмірі 10 % погашеної суми податкового боргу;
- при затримці від 31 до 90 календарних днів - у розмірі 20 % погашеної суми податкового боргу;
- понад 90 календарних днів - у розмірі 50 %.
Але і на цьому не усе. Так, існує ще і адміністративна відповідальність фізосіб-підприємців, які не подали або подали несвоєчасно декларацію про прибутки (ст. 164-1 КоАП). Такі порушення спричиняють за собою як мінімум попередження, а зазвичай - штраф в розмірі від 3 до 8 неоподатковуваних мінімумів прибутків громадян, або від 51 до 136 гривен. Якщо ж впродовж року порушника ще раз залучали до адмінвідповідальності за те ж правопорушення, то штраф складатиме від 85 до 136 гривен.