Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Прийнято Закон "Про державну реєстрацію геномної інформації людини": чому це важливо

Реклама

9 липня 2022 року Верховна Рада прийняла важливий для правоохоронної системи та сфери експертно-криміналістичної діяльності Закон (проект № 4265) «Про державну реєстрацію геномної інформації людини».

Закон урегульовує процеси створення і функціонування обліку геномної інформації людини, удосконалює роботу правоохоронних органів із розслідування злочинів та встановлення осіб, які їх вчинили, дозволяє покращити роботу з розшуку зниклих безвісти та ідентифікації невпізнаних осіб, повідомляє Урядовий портал.

Чому цей Закон важливий саме зараз?

Голова Комітету ВР з питань правоохоронної діяльності Сергій Іонушас у Facebook розповів, що особливо в умовах воєнного стану питання правового регулювання механізму збору, обробки та використання геномної інформації людини стало нагальною потребою для швидкої ідентифікації осіб, які вчинили кримінальні правопорушення, розшуку осіб, які зникли безвісти, та ідентифікації невпізнаних тіл.

Законом передбачається, що в Україні буде проводитися обов'язкова та добровільна державна реєстрація геномної інформації.

Обов'язковій державній реєстрації підлягатиме геномна інформація:

 • осіб, які вчинили (або засуджені) умисні тяжкі чи особливо тяжкі злочини проти основ національної безпеки України; життя, здоров'я, статевої свободи та статевої недоторканості людини; у сфері обігу наркотичних засобів; проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку;

  • невпізнаних трупів людей, їх останків і частин тіла людини;

   • осіб, які не здатні через стан здоров'я, вік або інші обставини повідомити інформацію про себе.

   Право ж на добровільну державну реєстрацію геномної інформації будуть мати всі громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства за їх власним бажанням.

   Державна реєстрація геномної інформації людини в Україні буде проводитися в декілька етапів:

   • відбір та зберігання біологічного матеріалу людини;

    • проведення молекулярно-генетичної експертизи (дослідження) біологічного матеріалу;

     • внесення відомостей до Електронного реєстру геномної інформації людини.

     Слід зазначити, що такий Електронний реєстр є державною власністю, а його держателем буде Міністерство внутрішніх справ України, яке має забезпечити обробку, збереження, захист та надання геномної інформації людини, що міститься у цьому реєстрі.

     З позитивного Сергій Іонушас визначив таке:

     - Електронний реєстр удосконалить роботу правоохоронних органів України із запобігання, виявлення, розкриття та розслідування злочинів, оскільки наявні у реєстрі зразки можливо буде порівнювати із зразками біологічного матеріалу, знайденого на місце злочину;

     - сприяє розшуку безвісти зниклих осіб, зокрема шляхом порівняння зразків найближчих родичів із зразками біологічного матеріалу виявлених трупів або із такими зразками знайдених на місці пригод;

     - спростить процес ідентифікації невпізнаних трупів, шляхом порівняння зразків біологічного матеріалу трупу та його найближчих родичів;

     - добровільна ж державна реєстрація геномної інформації людини дозволить всім бажаючим здійснювати пошук близьких родичів, встановлення родинних зв'язків, або навіть батьківства.

     Крім того, Законом передбачається особливий порядок обов'язкового відбору біологічного матеріалу під час воєнного стану у військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового та начальницького складу служби цивільного захисту, а також членів добровольчих формувань територіальних громад (не під час воєнного стану відбір буде здійснюється за бажанням особи, тобто лише за її згодою). Такий підхід дозволить в умовах воєнного стану, у разі необхідності, проводити молекулярно-генетичну експертизу загиблих осіб, а отже членам їх сімей отримати тіло загиблого захисника для поховання.

     Пан Іонушас зазначив, що попереду ще багато роботи, треба прийняти підзаконні нормативно-правові акти, міністерствам і відомствам привести свої акти у відповідність із цим Законом, щоб він міг запрацювати на повну. Але вперше в Україні крок на довгому шляху щодо державної реєстрації геномної інформації людини зроблений.

     Юристи й адвокати аналізують законодавство з LIGA360. Найповніша база законодавства й судових рішень в Україні, аналіз на основі штучного інтелекту. До кінця місяця придбай LIGA360: Юрист Професійний зі знижкою 30%.

     Читайте також:

     Результати пленарного засідання Парламенту 9 липня: які закони прийнято

     Залиште коментар
     Увійдіть щоб залишити коментар
     Увійти
     Підпишіться на розсилку
     Головні новини і аналітика для вас по буднях

     Схожі новини