Незважаючи на те що діючий Цивільний кодекс не передбачає обов'язкове нотаріальне завірення при продажі долі в статутному капіталі ТОВ, звертатися до нотаріуса все ж має сенс. На цю обставину звернув увагу Держкомпідприємництва у своєму листі № 15244.
Річ у тому, що необхідність нотаріального завірення договору може бути наказана іншими законами (не лише ГКУ)а також домовленістю сторін угоди (ч. 1 ст. 209 ГКУ). В якості таких "інших законів" може виступати, приміром, Закон "Про державну реєстрацію юридичних осіб і фізичних осіб - підприємців"у ч. 3 ст. 29 якого відзначається: "У разі внесення змін до установчих документівякі пов' язані із зміною складу засновників (учасників) юридичної особини… додатково подається або копія рішення про вихід юридичної особини із складу засновників (учасників), завірена в установленому порядку, або нотаріально засвідчена копія заяви фізичної особині про вихід зі складу засновників (учасників), або нотаріально засвідчена копія документу про перехід чи передання частки учасника у статутному капіталі товариства, або нотаріально посвідчений договір про такий перехід чи передання…".
Таким чином, резюмує Держкомпідприємництва, Законом встановлена вимога відносно подачі держреєстраторові, зокрема, договори про перехід або передачу долі в статутному капіталі фірми і його нотаріального завірення.
Звичайно, Закон надає деяку "альтернативність" при виборі документів, які слід подавати держреєстраторові у разі зміни складу учасників ТОВ. В той же час слід пам'ятати, що вимагати інші документи, окрім тих, що передбачені Законом, держреєстратор права не має. Інакше йому загрожує адміністративна відповідальність в порядку ст. 166-11 КоАП: за порушення встановлених термінів реєстрації юрособи або фізособи - підприємця (чи видачі посвідчення про держреєстрацію), а також вимогу документів, не передбачених законом, передбачений штраф в розмірі від 20 до 40 неоподатковуваних мінімумів прибутків громадян, або від 340 до 680 грн.