Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Рада прийняла Закон про адмінпроцедуру з пропозиціями Президента: чому це важливо

Реклама

Народні депутати повторно ухвалили Закон «Про адміністративну процедуру» (проект № 3475) 294 голосами «за». Верховна Рада України вже голосувала за Закон у другому читанні, проте Президент застосував вето зі своїми пропозиціями. У четвер, 17 лютого, Парламент прийняв пропозиції Президента та вдруге підтримав Закон у цілому.

Зокрема, враховано пропозиції Президента:

  • щодо непоширення дії Закону на сфери громадянства та надання притулку в Україні; нагородження державними нагородами, національної безпеки і оборони, здійснення помилування;

  • щодо строків набрання чинності Закону протягом 18 місяців із завданням Кабінету Міністрів України підготувати та подати на розгляд Парламенту пропозиції щодо внесення відповідних змін до законодавчих актів.

Мін'юст повідомляє, що дія Закону розповсюджується на:

  • усі випадки, коли органи державного управління приймають рішення про права та обов'язки фізичних і юридичних осіб або вживають будь-яких дій, що зачіпають права і свободи громадян;

    • усі органи державного управління на всіх рівнях;

      • усі сфери функціонування публічної адміністрації: реєстрація громадян, податки та митні збори, ліцензування, землекористування, дозволи на будівництво, соціальні виплати, пенсії, права ветеранів тощо.

      «Різні і складні процедури отримання однопорядкових державних послуг, відмови у їх наданні з формальних причин, відсутність будь-яких обґрунтувань при прийнятті індивідуальних, а насамперед - негативних для людини рішень, складна судова процедура їх оскарження - це далеко не повний перелік проблем, з якими часто стикалися пересічні громадяни. Очевидно, що така ситуація давно потребувала як законодавчих, так і практичних змін, щоб змінити відношення населення до інституцій держави. Одним із найвагоміших кроків на цьому шляху і має стати Закон «Про адміністративну процедуру», - роз'яснила Людмила Кравченко, директор Департаменту публічного права Міністерства юстиції України, член робочої групи Мін'юсту 2018 - 2020 рр.

      Закон запроваджує чіткі та зрозумілі правила дій при прийнятті рішення органом влади про права та обов'язки фізичних і юридичних осіб, спрямований на забезпечення гарантованих Конституцією прав осіб.

      Закон про адмінпроцедуру за своїм змістом - це аналог процесуальних кодексів у судах, але для органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.

      Одне із ключових місць у комплексному розумінні суті адміністративної процедури посідають, насамперед, принципи, за якими вона здійснюється (верховенства права, рівності перед законом, обґрунтованості та визначеності, неупередженості адміністративного органу, тощо), які наповнені конкретними правовими механізмами та визначають права і обов'язки учасників адміністративної процедури.

      «Саме матеріальна частина вітчизняного адміністративного законодавства досі не мала чітко визначених принципів, якими має керуватися публічна адміністрація під час розгляду питання щодо забезпечення прав та інтересів особи. Закон же акумулює в собі не тільки фундаментальні принципи, які визначені в спеціальному законодавстві (верховенство права, рівність учасників, гласність, неупередженість та справедливість тощо), але й вводить нові. Такими принципами є, зокрема, принцип обґрунтованості, добросовісності і розсудливості, презумпції правомірності дій та вимог особи, офіційності, гарантування права особи на участь в адміністративному провадженні, гарантування ефективних засобів правового захисту тощо», - пояснює член робочої групи Мін'юсту 2018 - 2020 рр. Ганна Булгакова.

      У цілому Закон «Про адміністративну процедуру»:

      • спрямований на реалізацію положень Конституції (частина друга статті 19, стаття 40);

      • має стати «загальним»/рамковим нормативно-правовим актом з єдиними правилами дій при прийнятті рішення органом влади про права та обов'язки осіб;

      • є частиною адаптації національного законодавства до права Європейського Союзу (Угода про асоціацію, Рекомендація Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам про добре адміністрування).

      За матеріалами Міністерства юстиції

      Стикнулися з незвичною правовою ситуацією? Відповідь знайдете на ІТ-платформі LIGA360. Покрокові алгоритми дій, судова практика, свіжа аналітика лідерів галузі. Подробиці за посиланням.

      Читайте також:

      Авіаційний безвіз: депутати ратифікували Угоду про "відкрите небо" з ЄС

      Залиште коментар
      Увійдіть щоб залишити коментар
      Увійти
      Підпишіться на розсилку
      Головні новини і аналітика для вас по буднях

      Схожі новини