Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

Аліменти з родичів та збільшення державної допомоги на дітей: Верховна Рада прийняла закон

31 січня 2022, 11:00
1967
2
Реклама

Кожна дитина потребує особливої уваги і турботи. В першу чергу закон зобов'язує саме батьків утримувати дітей. При чому, такий обов'язок не залежить від перебування батьків у шлюбі, його розірвання чи, навіть, перебування у вільних відносинах. Виплата утримання (аліментів) - один із численних способів участі батьків у житті дітей.

Закон захищає право дітей на достатній рівень матеріального забезпечення та встановлює мінімальний щомісячний розмір аліментів. Раніше цей показник становив 30% прожиткового мінімуму для дитини. У 2017 році в законодавство внесли зміни, та мінімальний розмір аліментів, що підлягає сплаті батьками, підвищили до рівня 50% прожиткового мінімуму для дитини.

Однак, не завжди діти мають змогу отримати аліменти від батьків. На жаль, так трапляється, що діти втрачають своїх батьків або батьки з поважних причин не можуть їх утримувати. В таких ситуаціях діти можуть залишитись без коштів для існування. Аби цього не допустити сімейне законодавство передбачає додаткові (субсидіарні) аліменти, що можуть стягуватися з інших членів сім'ї та родичів.

На законодавчому рівні можливість стягнення аліментів на дітей з інших членів сім'ї та родичів існує досить давно. Їх щомісячний розмір до останнього часу був обмежений 30% прожиткового мінімуму для дитини. Починаючи з 2017 року утворилась нерівномірність в мінімальному розмірі аліментів, що сплачуються батьками та іншими родичами (50% та 30% відповідно). З точки зору матеріального забезпечення дітей, така нерівномірність створила дискримінацію у різних видах аліментних зобов'язань.

26 січня 2022 року Верховна Рада прийняла закон, яким урівняла мінімальний розмір аліментів, що можуть стягуватись як із батьків, так і з інших родичів. Відтепер, він становить 50% прожиткового мінімуму для дитини. Прийняття цього закону дозволить систематизувати та узгодити між собою окремі норми сімейного законодавства, що стосуються аліментів.

Ще одна новела прийнятого закону - збільшення розміру тимчасової державної допомоги на утримання дитини. Така допомога може виплачуватись якщо місце перебування батьків невідоме, або вони ухиляються від сплати аліментів, або не мають можливості утримувати дитину. Виплата державної допомоги покладена на органи соціального захисту населення та здійснюється за місцем проживання того з батьків, хто утримує дитину. До прийняття закону розмір допомоги розраховувався як різниця між 50% прожиткового мінімуму для дитини та середньомісячним сукупним доходом сім'ї (розрахований на одну особу) за попередні шість місяців. Відтепер розмір допомоги зафіксований на рівні 50% прожиткового мінімуму для дитини (без прив'язки до сукупного доходу сім'ї).

Станом на січень 2022 року мінімальний щомісячний розмір аліментів на дитину (що може стягуватись із батьків, або з інших родичів), а також розмір тимчасової державної допомоги складають:

· для дітей віком до 6 років - 1 050 грн.

· для дітей віком від 6 до 18 років - 1 309 грн.

Аліменти по суті - це витрати, що забезпечують базові потреби дитини: придбання продуктів харчування і непродовольчих товарів, засобів для навчання і дозвілля дитини, її лікування. Безперечно, мінімальний розмір аліментів важко назвати таким, що гарантує дитині усі блага, що необхідні для її гармонійного розвитку. В той же час, прийняття закону, що збільшив розмір аліментів, дозволить хоча б мінімально покращити матеріальний стан дітей, що в силу складних життєвих обставин не можуть розраховувати на утримання від батьків.

Адвокати з сімейних справ вивчають актуальні ситуації щодо розлучення, поділу майна, ухилення від сплати аліментів з ІПС ЛІГА:ЗАКОН. Також система містить повну базу українського законодавства з експертними коментарями. Придбайте ІПС ЛІГА:ЗАКОН за посиланням.

Читайте також: Збільшено мінімальний розмір аліментів, що стягуються на дитину з інших членів сім'ї та родичів: Закон ухвалено

Підвищено ліміт на безмитну доставку посилок з-за кордону: ухвалено Закон

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини