Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Нацбанк змінив підхід до рефінансування банків

16 лютого 2010, 12:50
521
0
Реклама

Національний банк вирішив надати собі велику свободу дій в тому, що стосується порядку рефінансування і кредитування проблемних банків. В першу чергу це відноситься до встановлення розміру процентних ставок за кредитами рефінансування. Відповідні зміни регулятор закріпив в Положенні про рефінансування і надання Національним банком України кредитів банкам України з метою стимулювання кредитування економіки України на період її виходу на докризові параметри.

Деякі, до недавнього часу стабільні розміри процентних ставок по кредитах, що надаються згідно з процедурою рефінансування, відходять в минуле. Виключена норма, по якій процентна ставка за пролонгованими кредитами встановлюється на рівні процентної ставки, вказаної в кредитному договорі, плюс один процентний пункт. Також виключена норма, відповідно до якої процентна ставка за кредитами, які надаються банкам у разі реальної загрози стабільності їх роботи, встановлюється в розмірі не нижче за облікову ставку НБУ, плюс два процентні пункти.

НБУ ухвалив, що згідно з новими правилами процентна ставка за виданими кредитами мінятиметься залежно від класу банку ("А" - "Г") і категорії забезпеченняякі визначаються за новими затвердженими критеріями. Штучно завищити суму забезпечення банк не зможеоскільки НБУ має право зажадати від банку проведення рецензування звіту про оцінку майна (акту оцінки) оцінювачем, визначеним за рішенням НБУ. У разі зменшення вартості забезпечення перед банком стоїть наступна альтернатива:

- або погасити частину своєї заборгованості пропорційно розміру зменшення забезпечення;

- або поповнити забезпечення / замінити його на нове і високоліквідне.

Останнім часом потребу банків в рефінансуванні викликає усе більш негативне відношення з боку чиновників і навіть народних депутатів. Приміром, екс-кандидат в президенти і нинішній депутат від фракції Блоку "НУ-НС" Анатолій Гриценко взагалі вважаєщо рефінансування банків ні до чого не приведе. В якості прикладу неефективності механізму рефінансування він приводить ситуацію з попереднього етапу порятунку банків, коли на схеми рефінансування держава витратила 120 млрд гривен, які, як вважає Гриценко, просто розікрали. Замість напряму засобів на порятунок банків він пропонує направляти їх на порятунок промисловості. Втім, поки що ця думка продовжує залишатися думкою меншості, та і законопроекту, що забороняє або істотно обмежує рефінансування проблемних фінустанов, просто не існує.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини