Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

З 1 грудня 2021 зріс прожитковий мінімум: на які показники це вплинуло?

Реклама

Перш ніж аналізувати показники, які змінилися при збільшенні розміру прожиткового мінімуму з 1 грудня 2021 року, нагадаємо що таке прожитковий мінімум, для чого він існує та як встановлюється.

Що таке прожитковий мінімум?

Так, відповідно до статті 1 Закону України «Про прожитковий мінімум» прожитковий мінімум - вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров'я набору продуктів харчування (далі - набір продуктів харчування), а також мінімального набору непродовольчих товарів (далі - набір непродовольчих товарів) та мінімального набору послуг (далі - набір послуг), необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості.

Статтею 2 вказаного закону визначені цілі застосування прожиткового мінімуму, який застосовується для:

· загальної оцінки рівня життя в Україні, що є основою для реалізації соціальної політики та розроблення окремих державних соціальних програм;

· встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком, визначення розмірів соціальної допомоги, допомоги сім'ям з дітьми, допомоги по безробіттю, а також стипендій та інших соціальних виплат виходячи з вимог Конституції України та законів України;

· визначення права на призначення соціальної допомоги;

· визначення державних соціальних гарантій і стандартів обслуговування та забезпечення в галузях охорони здоров'я, освіти, соціального обслуговування та інших;

· встановлення величини неоподатковуваного мінімуму доходів громадян;

· формування Державного бюджету України та місцевих бюджетів.

· для оцінки рівня життя в регіоні, розроблення та реалізації регіональних соціальних програм, визначення права на призначення соціальної допомоги, що фінансується за рахунок місцевих бюджетів, органами місцевого самоврядування може затверджуватися регіональний прожитковий мінімум, не нижчий від установленого відповідно до цього Закону.

Порядок встановлення та затвердження прожиткового мінімуму.

Прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік (стаття 4 Закону України Закону України «Про прожитковий мінімум»).

Встановлення розміру прожиткового мінімуму у 2021 році

Відповідно до статті 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2021 рік» розмір прожиткового мінімуму змінювався тричі та з 1 грудня 2021 року встановлено наступні його розміри за соціальними та демографічними групами:

Період

Загальний показник

Діти до 6 років

Діти від 6
до 18 років

Працездатні особи

Особи, що втратили працездатність

з 01.12.2021 по 31.12.2021

2393

2100

2618

2481

1934

Отже, на які показники вплинула зміна розміру прожиткового мінімуму з 1 грудня 2021 року?

Зміна розмірів соціальних виплат.

Фонд соціального страхування України 1 грудня 2021 р. на Урядовому порталі оприлюднив наступну інформацію: «ФССУ: З 1 грудня в Україні зріс прожитковий мінімум та пов'язані з ним страхові виплати».

ФССУ повідомляє, що у зв'язку із плановим збільшенням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб - з 2 379 гривень до 2 481 гривні відповідно зросла сума пов'язаних з ним одноразових допомог, які фінансуються ФССУ для потерпілих внаслідок нещасних випадків на виробництві або професійних захворювань, а також осіб, які мають право на виплати в разі втрати годувальника.

Так, для осіб, у яких право на страхові виплати від Фонду настало з 1 грудня цього року, розмір допомоги складе:

• потерпілому внаслідок нещасного випадку на виробництві відповідно до ступеня втрати професійної працездатності (максимально 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, при 100% втрати працездатності) - 42 177 грн;

• сім'ї у разі смерті потерпілого (100 розмірів прожиткового мінімуму) - 248 100 грн;

• утриманцю у разі смерті потерпілого (20 розмірів прожиткового мінімуму) - 49 620 грн.

Раніше ці виплати становили 40 443 грн, 237 900 грн і 47 580 грн відповідно.

Усі інструменти для юриста - в єдиній системі. З Liga360 ви отримаєте повну базу законодавства та судових рішень, що оновлюється 24/7. Liga360 у два кліки обрахує штрафи, процесуальні строки, відкриє доступ до типових шаблонів і договорів. Модуль “Ситуації для юриста” мість повний перелік викликів, що виникають у роботі та алгоритми дій. Замовте доступ прямо сьогодні.

Зміна розмірів пенсійних виплат.

Так, за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» прожитковий мінімум виступає орієнтиром при визначення як мінімальної, так і максимальної пенсій для різних категорій пенсіонерів. Так, зокрема, відповідно до ч. 2 ст. 7 вказаного закону пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

У частині 3 статті 27 вказаного закону закріплено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Статтею 28 зазначеного закону встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Тобто зміна розміру прожиткового мінімуму тягне за собою індексацію і перерахунок пенсій, про що окремо зазначено у статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Так, у частині 3 вказаної статті закріплено положення про те, що з 1 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, а також у разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють...). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму / мінімальної заробітної плати.

В якості прикладу збільшення розміру пенсії внаслідок збільшення розміру прожиткового мінімуму можна навести Роз'яснення Мінсоцполітики щодо підвищення пенсій з 1 грудня 2021 року, оприлюднені на Урядовому порталі. Так, за інформацією Мінсоцполітики збільшаться на 80 грн. пенсії для інших пенсіонерів, які мають страховий стаж меншої тривалості та одержують пенсію в мінімальному розмірі і не працюють. Також у грудні 2021 року середній розмір пенсії складе 3 980 грн., що на 546 грн. (або на 16%) більше порівняно з аналогічним періодом минулого року (3 434 грн.).

Максимальний розмір пенсії становитиме 19 340 грн., отже маємо зростання на 800 грн.

Збільшення розміру аліментів.

Як вказано вище, прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років становитиме 2100 грн., а для дітей від 6 до 18 років - 2618 грн.

Відповідно до статті 182 Сімейного кодексу України мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Таким чином, для дітей віком до 6 років гарантований мінімальний розмір аліментів із 1 грудня 2021 року становитиме - 1050 грн., а для дітей віком від 6 до 18 років мінімальні виплати складатимуть - 1309 грн.

Важливо - відповідно до статті 183 Сімейного кодексу України максимальна сума аліментів не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів на одну дитину відповідного віку! Тобто для дітей віком до 6 років максимальний розмір аліментів із 1 грудня 2021 року становитиме 10 500 грн., а для дітей віком від 6 до 18 років максимальні виплати складатимуть 13090 грн.

Вплив на інші виплати.

Також підвищення розміру прожиткового мінімуму збільшує розмір допомоги по безробіттю; допомоги по вагітності та пологах; допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів.

Готуєтеся до судового засідання? Аналізуйте судові рішення та прогнозуйте результат ваших справ на ІТ-платформі LIGA360. Знайдіть подібні справи у два кліки, щоб обрати найефективнішу стратегію захисту. Деталі за посиланням.

Зміна розмірів судового збору.

Однак є й «зворотній бік медалі» - подорожчання з 1 січня 2022 року звернення до суду за захистом порушених прав і свобод. Так, відповідно до процесуальних кодексів України при зверненні до суду із позовами, окремими процесуальними заявами, скаргами заявник повинен сплатити судовий збір. При цьому відповідно частини 1 статті 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Виходячи з того, що розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи не стане меншим за встановлений з 1 грудня 2021 року (2481 грн.), звернення до суду, наприклад, із позовною заявою про розірвання шлюбу, з 1 січня 2022 року буде коштувати вже 992,40 грн., замість 908 грн., тобто на 84,40 грн. дорожче.

Загальні висновки.

З одного боку, збільшення розміру прожиткового мінімуму у більшості випадків має позитивне значення для громадян України, оскільки збільшуються різного роду соціальні виплати та гарантовані розмірі деяких платежів.

Однак, з іншого боку, прожитковий мінімум як окрема категорія давно припинила виконувати свою початкову функцію. Звісно, що при прийнятті у 1999 році Закону України «Про прожитковий мінімум» законодавець переслідував мету встановлення мінімальної гарантії проживання людини. Однак, нажаль, важко собі уявити, що, навіть з урахуванням поступового збільшення розміру прожиткового мінімуму протягом більш як 22 років, за існуючого рівня цін його буде достатнього навіть «для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров'я набору продуктів харчування».

Більше інформації про те, як попередити кризові ситуації бізнесу вже сьогодні, отримуйте в системах ЛІГА:ЗАКОН.

Тримайте руку на пульсі актуальної правової картини дня з усіма нововведеннями, використовуйте добірку ситуацій для оперативного реагування на будь-які зміни та майте доступ до повної бази нормативних документів на будь-яку дату, зокрема і тих, що регулюють роботу компаній в умовах коронакризи, карантинів, надзвичайних станів.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини