Коли строк дії договору оренди земельної ділянки добігає кінця - цілком ймовірно, що власника (орендодавця) можуть не влаштовувати істотні умови чинного договору оренди землі, або інший орендар запропонував кращі умови.
Як діяти в такій ситуації, роз'яснили фахівці Міністерства юстиції у Facebook.
Відповідно до статті 31 Закону «Про оренду землі» договір оренди землі, серед іншого, припиняється в разі:
- закінчення строку, на який його було укладено;
- поєднання в одній особі власника земельної ділянки та орендаря;
- відчуження права оренди земельної ділянки заставодержателем;
- набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці.
Визначено два шляхи дострокового розірвання договору оренди землі:
1. За згодою сторін:
У разі розірвання договору оренди землі з ініціативи орендаря орендодавець має право на отримання орендної плати на землях сільськогосподарського призначення за шість місяців, а на землях несільськогосподарського призначення - за рік, якщо протягом зазначеного періоду не надійшло пропозицій від інших осіб на укладення договору оренди цієї ж земельної ділянки на тих самих умовах, за винятком випадків, коли розірвання договору було обумовлено невиконанням або неналежним виконанням орендодавцем договірних зобов'язань.
У разі розірвання договору оренди землі за погодженням сторін кожна сторона має право вимагати в іншої сторони відшкодування понесених збитків відповідно до закону.
2. За рішенням суду:
- невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 Закону «Про оренду землі»;
- невиконання сторонами обов'язків, передбачених умовами договору;
- у разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки;
- на підставах, визначених Земельним кодексом та іншими законами України.
У разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця.
У разі невиконання орендарем обов'язку щодо умов повернення орендодавцеві земельної ділянки орендар зобов'язаний відшкодувати орендодавцю завдані збитки.
Як проконтролювати початок і перебіг реєстраційної процедури щодо земельних ділянок? У сервісі SMS-Маяк Земля. Завантажте до системи землі, що знаходяться у власності, оренді та користуванні. Система сповіщатиме про будь-які реєстраційні зміни щодо них. Для захисту своєї власності від рейдерства перейдіть за посиланням.
Читайте також:
Розірвання договору оренди землі: КЦС ВС роз'яснив підстави
Ринок землі: Мін'юст відповів на важливі питання у сфері землеустрою
Укладання та внесення змін до договору оренди землі: Мін'юст роз'яснив важливі аспекти