Через важливість змін, що вносить Закон № 1423-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин», його називають «Земельна Конституція».
Зокрема, удосконалено норми щодо зміни цільового призначення земельних ділянок приватної власності, розповіли в Координаційному центрі з надання правової допомоги.
Процедура зміни цільового призначення земельної ділянки включає 3 етапи:
• розроблення документації із землеустрою;
• затвердження проекту місцевою радою;
• внесення відомостей до Державного земельного кадастру.
Зміна цільового призначення земельних ділянок, що не належать до державної чи комунальної власності, здійснюється сільською, селищною, міською радою.
ЕТАП 1
Зміна цільового призначення земельних ділянок приватної власності здійснюється за ініціативою власників земельних ділянок.
Для першого етапу необхідна заява на зміну цільового призначення земельної ділянки, підписана власником.
Зміна цільового призначення земельних ділянок приватної власності здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок. Такий проект розробляється на замовлення власника земельної ділянки без надання дозволу сільської, селищної, міської ради на його розроблення.
Документацію із землеустрою мають право розробляти (та відповідно договір потрібно укласти) з організацією, у складі якої працює не менше 2 сертифікованих інженерів-землевпорядників, або з ФОПом - сертифікованим інженером-землевпорядником. Для замовлення та розроблення документації із землеустрою не потрібно отримувати жодних дозволів місцевих рад чи місцевих державних адміністрацій.
Документація із землеустрою розробляється у строк, встановлений договором, який зазвичай становить від 1 до 2 місяців. Максимальний строк складання документації із землеустрою не повинен перевищувати 6 місяців з моменту укладення договору.
Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок може передбачати зміну цільового призначення декількох земельних ділянок, за умови що власником земельної ділянки приватної власності є одна особа.
ЕТАП 2
Власник земельної ділянки повинен подати розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки до відповідно сільської, селищної, міської ради. Затвердження документації щодо земельної ділянки, що розташована за межами населеного пункту, здійснюється районною державною адміністрацією.
При погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки забороняється вимагати:
• додаткові матеріали та документи, не включені до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки;
• надання погодження документації із землеустрою будь-якими іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами чи організаціями, погодження яких не передбачено законом;
• проведення будь-яких обстежень, експертиз і робіт.
Орган місцевого самоврядування у місячний строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та зміну її цільового призначення.
Підставою для відмови в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів і прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.
Відмова у зміні цільового призначення земельної ділянки або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
ЕТАП 3
Якщо рішення про затвердження проекту землеустрою прийняте, потрібно внести відповідні зміни до Державного земельного кадастру. Для цього документація із землеустрою подається державному кадастровому реєстратору через центр з надання адміністративних послуг (ЦНАП) або через електронний кабінет.
Внесення до земельного кадастру відомостей про зміну цільового призначення земельної ділянки здійснюється безоплатно.
Коли всі зазначені етапи пройдено, відомості про нове цільове призначення земельної ділянки відображаються в Державному земельному кадастрі. Після внесення змін власник може приступити до використання ділянки за новим цільовим призначенням.
Інформація про нове цільове призначення земельної ділянки передається з Державного земельного кадастру до реєстру речових прав на нерухоме майно автоматично.
Захистити своє майно від рейдерів допоможе ефективний сервіс SMS-Маяк від "ЛІГА:ЗАКОН". Завдяки ньому можна відстежувати зміни статусу об'єкта нерухомості. Отримана інформація дасть змогу своєчасно звернутися до суду з позовною заявою про скасування вчинених реєстраційних дій, а також до правоохоронних органів із заявою про неправомірність таких дій. Ефективно уберегтися від рейдерів також допоможуть сервіси SMS-Маяк Земля та SMS-Маяк Іпотека від "ЛІГА:ЗАКОН", за допомогою яких можна оперативно дізнатися про зміни в реєстрі нерухомості (через SMS-повідомлення, електронним листом або через повідомлення в кабінеті користувача).
Читайте також:
Примусове відчуження земельної ділянки: у яких випадках воно відбувається