Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

Травмувалися на вулиці під час ожеледиці: як отримати компенсацію

Реклама

Чи може людина, яка послизнулась і травмувалась на вулиці, отримати компенсацію за свої забої і переломи? Хто повинен нести відповідальність за стан доріг?

Про те, як діяти у випадку, коли ви зазнали травми на вулиці, та як відшкодувати шкоду та притягнути винних до відповідальності, розповідають фахівці Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Полтавській області.

Конституцією передбачено, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право на відшкодування за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування матеріальної та моральної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень.

Стаття 1195 Цивільного кодексу визначає, що фізична або юридична особа, яка завдала шкоди каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я фізичній особі, зобов'язана відшкодувати потерпілому заробіток (дохід), втрачений ним внаслідок втрати чи зменшення професійної або загальної працездатності, а також відшкодувати додаткові витрати, викликані необхідністю посиленого харчування, санаторно-курортного лікування, придбання ліків, протезування, стороннього догляду тощо. У разі каліцтва або іншого ушкодження здоров'я фізичної особи, яка в момент завдання шкоди не працювала, розмір відшкодування визначається виходячи з розміру мінімальної заробітної плати. Шкода, завдана фізичній особі каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, відшкодовується без урахування пенсії, призначеної у зв'язку з втратою здоров'я, або пенсії, яку вона одержувала до цього, а також інших доходів.

Найголовніше у випадках відшкодування шкоди довести вину фізичної або юридичної особи, внаслідок дій або бездіяльності яких ви отримали травму, адже відповідно до статті 1166 Цивільного кодексу особа, яка завдала шкоду, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоду завдано не з її вини.

Як діяти, якщо ви послизнулися та травмувалися: до кого звертатися?

Якщо ваше «падіння» відбулося на території вашого ЖЕКу, можна пред'явити позов про захист прав споживача та відшкодування шкоди, заподіяної здоров'ю (як матеріальної, так і моральної). Вимоги пов'язуються із захистом прав споживача в силу того, що відповідно до договору ЖЕК зобов'язаний надавати певні послуги, які ви щомісяця сплачуєте. Якщо вимоги підпадають під права споживача, то відповідно до статті 28 Цивільного процесуального кодексу позови про відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю фізичної особи, чи шкоди, заподіяної внаслідок вчинення злочину, можуть пред'являтися також за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача або за місцем заподіяння шкоди. Тобто слід звертатися до суду того району міста, в якому ви проживаєте і, відповідно, знаходиться юридична адреса ЖЕКу.

Доцільно сформулювати претензію і відправити її рекомендованим листом з повідомленням на адресу служби, що відповідає за експлуатацію ділянки, на якій ви впали. У листі також слід вказати, що розраховуєте на компенсацію у термін до певної дати. У конверт також необхідно вкласти копії всіх зібраних документів. Якщо після всього цього служби відмовляться вам допомогти, тоді подавайте позов до суду.

Тротуари в населеному пункті мають своїх власників. Ними може бути комунальне підприємство або власник офісу. Інформацію про власника можна дізнатися за запитом до районної державної адміністрації. Аби добитися компенсації, необхідно зібрати докази того, що нещасний випадок стався через неприбраний сніг, непосипаний лід тощо.

У випадку отримання травми на вулицях міста (незалежно від того, впали ви в своєму районі чи ні), ви можете звернутися до суду за місцем знаходження відповідача - міської ради. При поданні такого позову ви не повинні думати, хто саме винен, що саме в цьому місці тротуар, асфальт не були належним чином розчищені, адже відповідно до ст. 1173 ЦК шкода, завдана фізичній особі бездіяльністю органу державної влади при здійсненні ним своїх повноважень, відшкодовується державою незалежно від вини цього органу. Таким чином, ви подаєте позов до суду за місцем знаходження міської ради, яка повинна буде компенсувати шкоду, заподіяну вашому здоров'ю, з місцевого бюджету, а вже потім у порядку регресу (зворотної вимоги) може відшкодувати свої витрати за рахунок винної організації та її посадових осіб.

Дорожня мережа України перебуває в державній власності. Відповідно до ст. 24 Закону «Про дорожній рух» кожна дорога має «власника». За дороги загальнодержавного значення (між містами України) відповідає Державна служба автомобільних доріг, а за дороги в містах - комунальні підприємства органів місцевого самоврядування.

Інформацію про власника можна дізнатися за запитом до органів місцевої влади.

Важливо. Якщо має місце позов, що випливає із захисту прав споживача, ви звільняєтесь від сплати державного мита при поданні позовної заяви.

Перед зверненням до суду чи безпосередньо до підприємства-правопорушника ви маєте потурбуватися про те, як довести вину, та озброїтися належною доказовою базою. Нею може бути:

- наявність травми, що підтверджується довідками з лікарні, у яких би зазначався вид травми, за яких обставин ця травма отримана тощо;

- наявність порушення відповідача у сфері благоустрою: можна зробити декілька фото із зазначенням дати та часу, заручитися підтримкою свідків пригоди, не зайвим буде звернутися до Інспекції з благоустрою населеного пункту;

- підтвердження понесення матеріальних втрат: рецепт лікаря, чеки, квитанції з аптек тощо;

- підтвердження завдання моральної шкоди (за наявності): висновки лікарів, показання свідків, що б підтвердили тяжкість моральних страждань, рецепти лікаря на придбання спеціальних лікарських засобів для боротьби з депресією, іншими психологічними розладами, що виникли внаслідок отримання травми.

Такий пакет документів дає змогу довести факт невиконання житлово-комунальною службою своїх обов'язків, яке заподіяло шкоду вашому здоров'ю.

Навіть якщо ви не зазнали якихось значних витрат на лікування, це не означає, що компенсації вам не дочекатися. Крім відшкодування витрат на лікування, ви вправі вимагати відшкодування реального збитку (компенсації вартості чищення або ремонту зіпсованого одягу, взуття тощо) та/або моральної шкоди (у випадку, якщо заподіяно шкоди вашому здоров'ю), відшкодування втраченого доходу (заробітку). Причому компенсація моральної шкоди здійснюється незалежно від відшкодування майнової шкоди.

Відповідно до статті 152 Кодексу про адміністративні правопорушення порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів тягне за собою накладення штрафу на громадян від 340 до 1360 грн. і на посадових осіб, громадян - суб'єктів підприємницької діяльності - від 850 до 1700 грн.

Більше інформації про те, як попередити кризові ситуації бізнесу вже сьогодні, отримуйте у системах ЛІГА:ЗАКОН.

Тримайте руку на пульсі актуальної правової картини дня з усіма нововведеннями, використовуйте добірку ситуацій для оперативного реагування на будь-які зміни та майте доступ до повної бази нормативних документів на будь-яку дату, зокрема і тих, що регулюють роботу компаній в умовах коронакризи, карантинів, надзвичайних станів.

Спробуйте тестовий доступ до систем ЛІГА:ЗАКОН за посиланням, об'єктивно оцінюйте будь-яку ситуацію та приймайте тверді та зважені рішення вже сьогодні.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини