Національний банк планує до кінця 2020 року встановити додаткові вимоги до договорів про надання фінансових послуг. Йдеться про відкриття та обслуговування рахунку в банку, споживчого кредиту та банківського вкладу. Аби громадяни на самому початку відносин з банком розуміли умови фінансової послуги.
Про це повідомила прес-служба НБУ у Facebook.
Нацбанк регулярно отримує звернення громадян. Зауважено, що клієнти, підписуючи, наприклад, кредитний договір, не завжди розуміють реальну річну процентну ставку, повний перелік витрат і не обізнані про санкції у випадку прострочення. Адже клієнтська анкета-заява чи договір про приєднання можуть узагалі не містити цієї інформації. Деякі договори складно прочитати через дрібний шрифт, інші - можуть обмежувати клієнта у правах.
Якщо ви підписуєте договір з банком (навіть якщо це договір приєднання), там має бути повний опис послуги з надання споживчого кредиту чи відкриття депозиту. Має бути чітко вказана вартість і витрати за послугою. Мають бути прописані санкції та штрафи чи інша відповідальність у разі неналежного виконання умов договору. Мають бути строки та порядок отримання доходу за послугою та інше.
Договори не можуть обмежувати права споживача фінансових послуг. Наприклад, сьогодні деякі фінустанови прописують у договорах право клієнта звернутись зі скаргою щодо виконання банком умов цього договору виключно до третейського суду. Насправді це нечесна умова. Ще один приклад недобросовісної умови в договорі - це дозвіл банку змінювати послуги чи їх умови без повідомлення клієнта про такі зміни. Клієнт має чітко усвідомлювати порядок внесення змін до умов договору та яким чином його інформують про зміни.
Національний банк оприлюднив проект додаткових вимог до договорів у середині серпня 2020 року та вже провів їх перше обговорення з ринком. Наразі НБУ опрацьовує зауваження, коментарі та пропозиції від банків. І вже до кінця цього року ринок має побачити затверджені вимоги.
Перевірити банк, з яким ви маєте намір співпрацювати, можна за допомогою сервісу CONTR AGENT від ЛІГА:ЗАКОН. Ви можете перевірити благонадійність банку, який вас цікавить, прямо зараз, оформивши заявку на тестовий доступ до сервісу.
Якими будуть наступні рішення влади? Замовте тестовий доступ до екосистеми LIGA360, щоб стежити за прийняттям законів, що можуть вплинути на ваш бізнес. Ви можете замовити повний тестовий доступ на 4 доби до LIGA360 за посиланням.
Читайте також:
З 1 вересня приймати значно зношені банкноти зможуть усі українські банки
З 1 вересня запрацюють нові вимоги щодо кредитних лімітів на банківських картках