Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

12 речей, які варто знати для захисту прав людини в Європейському суді - головне з тренінгу для юристів

Реклама

Хто і коли може подати скаргу до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), за яких умов можливе втручання у приватне життя і як виглядає право на свободу вираження в Інтернеті у практиці ЄСПЛ. Про це та інші аспекти захисту прав людини в ЄСПЛ розповіли експерти “Платформи прав людини” Людмила Опришко і Олександр Бурмагін на онлайн-інтенсиві проєкту “Свої Люди”. Публікуємо головні тези інтенсиву.

“Щоб допомогти юристам і їхнім клієнтам вигравати справи з захисту прав людини у Європейському суді” - такою була мета онлайн-тренінгу, що відбувся 20 червня в рамках проєкту “Свої Люди”.

Повна база рішень ЄСПЛ відтепер доступна у системах ЛІГА:ЗАКОН

· 60 тис. рішень ЄСПЛ пов'язаних зі статтями Конвенції

· Легка навігація від рішень ЄСПЛ до відповідних статей Конвенції та навпаки

· Рішення офіційною мовою та в перекладі всього у кілька кліків

· Короткі огляди рішень українською

· Рішення ЄСПЛ на будь-яку дату у минулому

Детальніше за посиланням.

Редакція Bihus.Info зібрала головне, що слід знати юристу, аби працювати зі скаргами до ЄСПЛ і захищати права людини, які були порушені державою.

Що таке свобода вираження і коли вона може бути обмежена?

1. Кожному гарантується право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань. Це право включає:

• право мати свої переконання;

• право шукати, одержувати і поширювати будь-яку інформацію та ідеї без втручання органів державної влади та незалежно від державних кордонів;

• право самостійно обирати форму реалізації права на свободу вираження (усна, письмова, тощо)

2. Свобода вираження поглядів та переконань, як основоположні права людини, захищаються у випадку їх вираження онлайн в Інтернеті, згідно із ст. 19 Загальної декларації прав людини та ст. 19 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права.

3. Якщо свобода вираження поглядів все ж обмежується, то підстави для такого обмеження повинні відповідати даним критеріям:

• бути встановленими законом, який повинен відповідати критеріям ясності та передбачуваності, бути оприлюдненим та доступним для ознайомлення;

• вводитись лише для досягнення легітимної мети, яка визначена §2 статті 10 Конвенції. З іншою метою вводити обмеження заборонено;

• бути необхідними в демократичному суспільстві.

Кейс: Європейський суд з прав людини визнав постанову суду, що блокувала доступ до YouTube у Туреччині (на підставі, що десять відеороликів розміщених на сайті порушували закони) такою, що порушує право на свободу вираження поглядів та значною мірою зачіпає права користувачів інтернету й має значні «побічні ефекти».

4. Відповідно до Рекомендацій Ради Європи №CM/Rec (2016) 5 щодо Інтернет-свободи, обмеження мають грунтуватися на рішенні суду або іншого незалежного адміністративного органу із подальшим його затвердженням у судовому порядку.

Право на приватність і можливість втручання в приватне життя

5. Кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції. Сфера дії «приватності» захищає 4 сфери інтересів особи: приватне життя, сімейне життя, кореспонденція і житло (статті 30, 31, 32 Конституції України, стаття 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод).

6. Допустимість втручання у приватне життя ЄСПЛ визначив за такими критеріями:
- внесок публікації в дискусію, яка становить загальний інтерес;
- наскільки відомим є фігурант публікації, та якою є тема публікації;
- попередня поведінка фігуранта публікації;
- метод отримання інформації та її достовірність;
- зміст, форма та наслідки публікації;
- суворість застосованої санкції (пункти 90-95 рішення ЄСПЛ у справі «Axel Springer AG v. Germany», 07.02.2012, заява № 39954/08).

7. Суспільно необхідною визнається інформація, яка є предметом суспільного інтересу і право громадськості знати цю інформацію переважає потенційну шкоду від її поширення.

Предметом суспільного інтересу вважаються відомості, які:

· свідчать про загрозу державному суверенітету, територіальній цілісності України;

· забезпечують реалізацію конституційних прав, свобод і обов'язків;

· свідчать про можливість порушення прав людини;

· говорять про можливість введення громадськості в оману;

· вказують на шкідливі екологічні та інші негативні наслідки діяльності (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб тощо.

Хто і за яких умов може подати скаргу до ЄСПЛ

8. ЄСПЛ може приймати скарги від будь-якої особи, неурядової організації або групи осіб, які вважають себе потерпілими від допущеного однією з Високих Договірних Сторін порушення прав, викладених у Конвенції або протоколах до неї.

9. Суд може брати справу до розгляду лише після того, як було вичерпано всі національні засоби юридичного захисту, і впродовж шести місяців від дати постановлення остаточного рішення на національному рівні.

10. Суд не розглядає жодної індивідуальної заяви, поданої згідно зі статтею 34, якщо вона:

a) є анонімною;

б) або за своєю суттю є ідентичною до заяви, що вже була розглянута Судом чи була подана на розгляд до іншого міжнародного органу розслідування чи врегулювання, і якщо вона не містить нових фактів у справі.

11. Суд може розглянути Вашу справу тільки за наступних умов:

- скарга стосується порушення одного чи декількох прав, викладених у Конвенції та Протоколах до неї,

- скарга спрямована проти держави, яка ратифікувала Конвенцію чи відповідний Протокол (перевірити список ратифікацій можна тут);

- скарга стосується фактів, за які несе відповідальність певна державна структура; Суд НЕ розглядає заяви, спрямовані проти приватних осіб чи недержавних організацій;

- скарга стосується фактів чи подій, які мали місце після дати ратифікації державою Конвенції чи відповідного Протоколу,

- порушення основоположного права стосується Вас особисто і безпосередньо (Ви маєте «статус жертви»);

- засоби правового захисту на національному рівні було вичерпано (Ви звернулись до суду всередині країни і він ухвалив рішення).

Корисні посилання від спікерів - адвокатеси Людмили Опришко і адвоката Олександра Бурмагіна:

Сайт Європейського Суду

Документи українською мовою

Інформація про перебіг розгляду справи (найголовніші події)

Читайте також: Українські юристи отримають доступ до повної бази ЄСПЛ

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини