Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Надання адвокату гонорару готівкою можна підтвердити будь-яким документом: ВС

Реклама

Суть справи: позивач, на користь якого було ухвалено рішення, звернувся до суду із заявою про ухвалення додаткового рішення у справі щодо вирішення питання про розподіл судових витрат, пов`язаних із правничою допомогою.

На підтвердження витрат на правничу допомогу позивач надав:

- додаток до договору про надання правової допомоги;

- квитанцію про отримання адвокатом коштів;

- акт виконаних робіт.

Місцевий суд задовольнив позовні вимоги, вказавши, що позивачем та його представником подані підтверджуючі документи надання правової допомоги.

Читайте також: Верховний Суд роз'яснив, коли адвокат не зможе стягнути оспорюваний гонорар

Однак апеляційний суд відмовив у задоволенні позову. Суд вказав, що з наданих позивачем документів неможливо встановити факт оплати вказаних послуг, оскільки заявник не надав доказів, що його адвокат має касу і веде касову книгу, надаючи до суду як доказ оплати послуг адвоката квитанцію про отримання коштів, виписану самим адвокатом.

Колегія суддів Адміністративного суду ВС залишила в силі рішення місцевого суду.

Відповідну постанову у справі № 727/4597/19 ВС прийняв 16.04.2020. Не втрачайте важливу інформацію в кризових ситуаціях! Будьте в курсі розкладу судових засідань та завантаженості суддів. Відстежуйте судові справи по контрагентам, аналізуйте Правові позиції та судові рішення з понад 85 млн. Формуйте власну сильну позицію з системою аналізу судових рішень Verdictum. Отримайте тестовий доступ за посиланням.

Частиною сьомою статті 139 КАСУ передбачено, що розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).

Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п'яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.

Читайте також: Велика Палата ВС сформувала позицію щодо відшкодування витрат на правничу допомогу

Статтею 30 Закону "Про адвокатуру і адвокатську діяльність" передбачено, що гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту.

Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги.

При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.

Верховний Суд зазначає, що, відповідно до положень ст. 14 ПК адвокати здійснюють незалежну професійну діяльність. У свою чергу, Закон "Про адвокатуру та адвокатську діяльність " не наводить форму та вимоги до документа, що підтверджує оплату гонорару (винагороди) адвокату. 

ВС вказав, що аналіз спеціального законодавства, щодо діяльності адвоката, дає право зробити висновок, про те, що законодавством України не встановлено відповідних вимог до розрахункового документа який повинен надати адвокат при сплаті клієнтом послуг, а також не встановлено форму такого документа.

Враховуючи наведене та той факт, що відкриття власного рахунку не є обов'язком адвоката, Верховний Суд дійшов висновку, що адвокат може видати клієнту на його вимогу складений в довільній формі документ (квитанція, довідка, тощо) який буде підтверджувати факт отримання коштів від клієнта.

Читайте також: Як довести вступ у володіння чи управління спадковим майном: роз'яснення ВС

Більше інформації про те, як попередити кризові ситуації бізнесу вже сьогодні, отримуйте у системах ЛІГА:ЗАКОН.

Тримайте руку на пульсі актуальної правової картини дня з усіма нововведеннями, використовуйте добірку ситуацій для оперативного реагування на будь-які зміни та майте доступ до повної бази нормативних документів на будь-яку дату, зокрема і тих, що регулюють роботу компаній в умовах корона-кризи, карантинів, надзвичайних станів.

Спробуйте тестовий доступ до систем ЛІГА:ЗАКОН за посиланням, об'єктивно оцінюйте будь-яку ситуацію та приймайте тверді та зважені рішення вже сьогодні.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини