Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

Набули чинності правила фінмоніторингу: зміна параметрів контрольованих операцій і нові штрафи для юристів

Реклама

Сьогодні, 28 квітня набув чинності Закон "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення".

Читайте також: З 28 квітня в Україні діятимуть нові правила фінмоніторингу: на що звернути увагу

Перший заступник Голови Нацбанку Катерина Рожкова роз'яснила основні зміни, які передбачені цим документом.

Ризик-орієнтований підхід

"На практиці це означає, що клієнти, які здійснюють операції у рамках своєї звичайної діяльності не будуть потребувати багато уваги з боку банків і не будуть змушені надавати купу підтвердних документів. Звичайні люди - студенти, пенсіонери, люди, які отримують заробітну платню на пластикові картки відкриті в банках в рамках зарплатних проектів, підприємці, які здійснюють свою діяльність в обсягах, заявлених на момент відкриття рахунку. Всі ці операції є простими і за нашою статистикою близько 95% всіх клієнтів всіх банків мають низький рівень ризику. Для цих клієнтів нове законодавство приносить спрощення паперової роботи та спрощення роботи з банком. До речі, і банкам стане набагато легше", - зазначила вона.

Зміна параметрів обов'язкового фінансового моніторингу

Раніше всі операції, які перевищували 150 тис. грн та мали принаймі 17 ознак обов'язково потрапляли в поле зору не лише банківського фінмоніторингу, але і спеціального уповноваженого органу. Новий закон підвищив цю суму - це 400 тис. грн. Із 17 ознак ризиковості операції залишено чотири:

- зняття готівки;

- перерахування коштів за кордон;

- операції підвищеної групи ризику: публічні діячі або політики;

- операції із перерахуванням коштів або платежами до тих країн, які не імплементували законодавство у сфері фінансового моніторингу.

Тримайте все під контролем юридичного департаменту з новим рішенням LIGA360 від ЛІГА:ЗАКОН.

Зверніть увагу, що калькулятор штрафів тепер відкритий усім клієнтам ЛІГА:ЗАКОН. Детальніше тут.

Здійснення дистанційної ідентифікації

Для того щоб відкрити рахунок у банку не потрібно іти в банк, а можна скористатися відеотелефонним зв'язком. Документи можна відсканувати або сфотографувати та відправити їх уповноваженій особі. Є і інші методи дистанційної ідентифікації, серед них - система BankID.

На кого не розповсюджуються нові правила

Правила нового Закону не розповсюджуються на:

- сплату комунальних послуг;

- сплату штрафів;

- придбання товарів або послуг шляхом оплати карткою;

- зняття готівки з власного рахунку;

- на погашення кредиту в обсязі до 30 тис. грн.

Обов'язкова ідентифікація

"Якщо ж ви здійснюєте поповнення будь-якого рахунку через платіжний термінал шляхом внесення готівки, то норми цього Закону вимагають ідентифікації вашої особи, якщо ця операція буде перевищувати 5 тис. грн", - зазначила Катерина Рожкова.

Як це працюватиме

До кінця поточного року всі платіжні термінали необхідно буде облаштувати спеціальними електронними зчитувачами. І у випадку,якщо операція не входить до переліку перелічених операцій, які не підпадають під дію Закону, при внесенні 5 тис. грн необхідно буде ідентифікуватися або шляхом використання банківської картки, або шляхом використання закордонного паспорту або будь-якого id-документу. Спеціальні зчитувачі скануватимуть цю інформацію і таким чином здійснюватиметься ідентифікація.

Мобільні оператори

Закон не регулює надання мобільних послуг. Тобто мобільні оператори і надалі зможуть обслуговувати неідентифікованих абонентів. "Тобто ті із нас, хто користується анонімними картками зможуть і надалі користуватися послугами мобільного зв'язку", - пояснила вона.

Розширення кола суб'єктів фінмоніторингу

Повинні будуть ідентифікувати клієнтів, яких обслуговують:

- поштові оператори;

- емітенти електронних грошей;

- представники грального бізнесу.

Установи, які повинні здійснювати фінмоніторинг за новим Законом, до кінця року матимуть час для розробки власних внутрішніх процесів і процедур відповідно до нового Закону.

Зазначимо, що юристи є суб'єктами первинного фінмоніторингу. Детальніше читайте: Адвокатів та нотаріусів штрафуватимуть за недотримання нових правил фінмоніторингу

Нові виклики - нові можливості. Екосистема хмарних рішень LIGA360 повідомить про зміни в розкладі судових засідань, дозволить моніторити рішення конкретного суду чи навіть судді, сигналізуватиме про зміни в реєстрах щодо постачальників та партнерів. Час замовити тестовий доступ

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини