Вироком місцевого суду водія було визнано невинуватим у порушенні ПДР, яке спричинило потерпілому середньої тяжкості тілесне ушкодження (ч. 1 ст. 286 Кримінального кодексу). Вирок мотивовано недоведеністю в його діянні складу злочину.
Суд зазначив, що зіткнення, яке спричинило потерпілому тілесні ушкодження, сталося після недозволеного маневру іншого водія, що виключає в діях обвинуваченого порушення ПДР, оскільки аварійна ситуація спричинена не його діями, а іншим водієм.
Саме по собі не уникнення зіткнення не може бути поставлено йому у провину, оскільки його дії були вимушеними і не перебували у прямому причинному зв'язку із суспільно небезпечними наслідками, що настали.
Апеляційний суд погодився із таким висновком.
Колегія суддів Кримінального суду ВС підтримала таку позицію судів попередніх інстанцій.
Відповідну постанову по справі № 163/1753/17 ВС прийняв 16.10.2019. Для зручного ознайомлення із повним текстом скористайтесь тестовим доступом в систему VERDICTUM.
Верховний Суд зазначив, що об'єктивна сторона складу злочину, передбаченого ч. 1 ст. 286 КК, включає три обов'язкові ознаки:
а) суспільно небезпечне діяння (порушення правил безпеки дорожнього руху);
б) суспільно небезпечні наслідки (заподіяння потерпілому тілесних ушкоджень середньої тяжкості);
в) причинний зв'язок між діянням і наслідками.
У випадку виникнення ДТП за участю декількох водіїв наявність чи відсутність в їх діях складу злочину, передбаченого ст. 286 КК, потребує встановлення причинного зв'язку між діянням (порушенням ПДР) кожного з них та наслідками, що настали, дослідження характеру та черговості порушень, які вчинив кожен із водіїв, того, хто з них створив небезпечну дорожню обстановку (аварійну ситуацію), тобто з'ясування ступеня участі (внеску) кожного з них у спричиненні злочинного наслідку.
Верховий Суд звернув увагу на те, що причинний зв'язок в автотранспортних злочинах відрізняється тим, що він встановлюється не між діями водія та наслідками, що настали, а між порушеннями ПДР й відповідними наслідками.
При цьому виключається кримінальна відповідальність особи, яка порушила ПДР вимушено, через створення аварійної ситуації іншою особою, яка була учасником дорожнього руху.
Ефективне управління ризиками на карантині. ЛІГА:ЗАКОН презентувала LIGA360 - екосистему зі зручним функціоналом для прийняття антикризових рішень і професійних завдань усіх співробітників компанії: юристів, бухгалтерів, PR, HR. Отримайте безкоштовний доступ до LIGA360, якщо ви вже користуєтеся продуктами ЛІГА:ЗАКОН або ж знайдіть ідеальне рішення для потреб вашої компанії.
Читайте також: Цікаві рішення Верховного Суду щодо відповідальності водіїв