Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Як повернути надміру чи помилково сплачений судовий збір

Реклама

Законодавством передбачено підстави та механізм повернення з державного бюджету сплачених сум судового збору.

Відповідні положення роз'яснює прес-служба Одеського апеляційного суду.

Судовий збір повертається за клопотанням особи на підставі ухвали суду відповідно до п. п. 1 - 5 ч. 1 ст. 7 Закону № 3674-VI "Про судовий збір":

- зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом;

- повернення заяви або скарги;

- відмови у відкритті провадження у справі;

- залишення заяви або скарги без розгляду (крім випадків, якщо такі заяви або скарги залишені без розгляду у зв'язку з повторним неприбуттям або залишенням позивачем судового засідання без поважних причин та неподання заяви про розгляд справи за його відсутності, або неподання позивачем витребуваних судом матеріалів, або за його заявою (клопотанням));

- закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв'язку з відмовою позивача від позову) і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.

Читайте також: З 1 січня 2020 року підвищився судовий збір

Порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затверджено наказом Мінфіну від 3 вересня 2013 року № 787. З повним текстом зазначеного Порядку можна ознайомитися, замовивши тестовий доступ до ІПС ЛІГА:ЗАКОН.

Передбачено, що в разі повернення судового збору (крім помилково зарахованого) до органу Казначейства подається оригінал або належним чином засвідчена копія ухвали суду.

Ухвала суду платник подає до органу Казначейства разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету.

Копія документа на переказ подається в разі знаходження оригіналу документа на переказ у матеріалах судової справи та зазначення про це в ухвалі суду.

Заява про повернення коштів з бюджету (подається до відповідного органу Казначейства) складається платником у довільній формі з обов'язковим зазначенням такої інформації:

- причини повернення коштів з бюджету;

- найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юрособи) або прізвище, ім'я, по батькові фізособи (ідентифікаційний номер) або серія і номер паспорта (для фізосіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття РНОКПП і мають відмітку у паспорті);

- місцезнаходження юрособи або місце проживання фізособи та номер контактного телефону;

- сума платежу, що підлягає поверненню, спосіб перерахування коштів з бюджету - у безготівковій формі із зазначенням реквізитів рахунка одержувача коштів чи в готівковій формі.

Порядком визначено, що у заяві платник може визначити довірену особу для отримання коштів, що мають бути повернені йому з бюджету. У такому разі до заяви про повернення коштів з бюджету додаються довіреність на отримання коштів довіреною особою, засвідчена згідно з вимогами ЦК України, та копія паспорта довіреної особи.

Отже для повернення судового збору з підстав, передбачених статтею 7 Закону, платнику необхідно звернутися до органів ДКС України за місцем сплати судового збору з такими документами:

1. Ухвала суду про повернення судового збору з відміткою про вступ її в законну силу;

2. Заява про повернення коштів з бюджету;

3. Оригінал або копія документа на переказ або паперова копія електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету.

У разі повернення судового збору, якщо такий був сплачений без подальшого звернення до суду, або був помилково сплачений на рахунок такого суду, такі кошти повертаються відповідно до Порядку.

Для повернення помилково сплаченого судового збору платнику необхідно звернутись до суду (на рахунок якого помилково перерахований судовий збір) із заявою про отримання подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджету, форму якого затверджено Порядком.

Зверніть увагу! У такій заяві слід обов'язково зазначити:

1) причини повернення коштів з бюджету;

2) найменування платника;

3) код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або П. І. Б. фізичної особи;

4) РНОКПП (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття РНОКПП і мають відмітку у паспорті);

5) місцезнаходження юрособи або місце проживання фізособи та номер контактного телефону;

6) додати до заяви оригінал або копію документа на переказ, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету, зазначити у заяві його дату та номер.

Після отримання такої заяви суд розглядає отримані документи, перевіряє факт зарахування коштів на рахунок, визначений для сплати судового збору, і те, що заявник дійсно з позовною заявою до суду не звертався.

За результатами проведеної перевірки при встановленні факту, що кошти дійсно були зараховані на відповідний рахунок, визначений для сплати судового збору, та встановлення факту, що судовий збір сплачено дійсно помилково, заявникові надається подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів.

Подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів суд складає за формою згідно з додатком 1 до Порядку.

Подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи ДФС) подається до відповідного органу Казначейства.

Подання платник подає до органу Казначейства разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ, або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету.

Згідно з п. 10 розд. І Порядку № 787 платник подає до відповідного органу Казначейства заяву разом з оригіналом платіжного доручення та подання, дати складання яких не перевищують 30 календарних днів.

Зверніть увагу: заява з доданими до неї документами та подання подаються до відповідного органу Казначейства за місцем зарахування платежу до бюджету.

При компенсації судового збору необхідно користуватися положеннями урядової постанови № 590.

Постановою визначено, що коли обидві сторони в цивільній або адміністративній справі звільнені від оплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави в їх фактичному розмірі, але не більше граничних розмірів компенсації.

Компенсація судових витрат особам, які їх зазнали, здійснюється шляхом перерахування коштів на їх поточні рахунки в банківських установах.

Підставою для компенсації судових витрат є судове рішення.

Постановою передбачено, що компенсація судових витрат у цивільних та адміністративних справах здійснюється за рахунок і в межах бюджетних асигнувань судів, якими винесено відповідне рішення.

Тобто в разі винесення судом рішення, яким особі компенсовано судові витрати у справі, та набрання ним законної сили у такої особи виникає право на компенсацію понесених нею судових витрат.

У такому випадку особа має звернутися до суду, яким винесено рішення про компенсацію судових витрат, або до відповідного територіального управління ДСА, якщо судове рішення із зазначеного питання було винесено судом першої інстанції, із заявою про компенсацію понесених нею судових витрат у справі. До заяви необхідно додати копію судового рішення, яким компенсовано судові витрати, оригінал або копію документа на переказ або паперову копію електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету, із зазначенням у заяві дати та номера такого документа. Копія документа на переказ подається у разі знаходження оригіналу в матеріалах судової справи та зазначення про це в ухвалі суду.

У заяві слід обов'язково зазначити інформацію про:

- судове рішення, яким компенсовані судові витрати;

- розмір судових витрат, що підлягають компенсації;

- реквізити банківського рахунка особи для перерахування компенсованих судових витрат.

Поставити справу, що вас цікавить, на контроль, відстежувати розклад судових засідань, перевірити справжність судових рішень можна в системі аналізу судових рішень VERDICTUM, замовивши тестовий доступ.

Варто не пропустити:

Нові правила засвідчення судових рішень

Зменшено ставки судового збору

Реквізити для сплати судового збору з 1 січня 2020 року оновлено

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини