Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську
Реклама

https://jurliga.ligazakon.net/ua/news/192088_viborchiy-kodeks-nabrav-chinnost

1. Набув чинності Виборчий кодекс

1 січня набув чинності Виборчий кодекс. З 1 липня набудуть чинності зміни Закону про Державний реєстр виборців. Норми щодо повноважень органів адміністрування та органів ведення Державного реєстру виборців регіональними та територіальними представництвами ЦВК набудуть чинності з дня, наступного за днем прийняття комісією рішення про початок роботи її регіональних і територіальних представництв. Кодекс встановлює порядок проведення виборів Президента, народних та місцевих депутатів. Зокрема, народних депутатів обиратимемо за пропорційною системою за єдиними списками у загальнодержавному виборчому окрузі, з яких формуються регіональні виборчі списки кандидатів від партій. Право участі у розподілі депутатських мандатів набувають партії, регіональні виборчі списки кандидатів від яких у межах загальнодержавного округу отримали 5 і більше відсотків голосів виборців, які підтримали регіональні виборчі списки кандидатів у депутати від усіх партій у межах загальнодержавного округу.

https://jurliga.ligazakon.net/ua/news/192082_shcho-oznacha-skasuvannya-deputatsko-nedotorkannost-zakoni-nabrali-chinnost

2. Набули чинності закони про скасування депутатської недоторканності

1 січня набрали чинності закони № 27-ІХ  та № 388-IX щодо недоторканності народних депутатів. По-перше, в Конституції встановлено, що народні депутати не несуть юридичної відповідальності за результати голосування або за висловлювання у Парламенті та його органах, за винятком відповідальності за образу чи наклеп (виключено положення про притягнення депутата до кримінальної відповідальності, затримання чи арешт виключено за згодою ВР). По-друге, в КПК встановлено особливості початку досудового розслідування щодо народного депутата, затримання, обрання щодо нього запобіжного заходу, проведення слідчих (розшукових) і негласних слідчих (розшукових) дій щодо нього за новими правилами.

https://jurliga.ligazakon.net/ua/news/192095_nabuli-chinnost-podatkov-zmni-u-zvyazku-z-ratifkatsyu-fatca

3. Набули чинності податкові зміни у зв'язку з ратифікацією FATCA

В кінці грудня набули чинності зміни, запроваджені у зв'язку з ратифікацією міжурядової угоди з США для поліпшення виконання податкових правил й застосування положень Закону США "Про податкові вимоги до іноземних рахунків" (FATCA).  Законом № 322-IX у законах "Про банки і банківську діяльність" та "Про депозитарну систему України" визначено випадки правомірного обміну інформацією з США. Порядок розкриття Україною інформації про резидентів США встановить Нацбанк і комісія (остання - за погодженням з Мінфіном та ДПС). Законом № 323-IX внесено зміни у Податковий кодекс: встановлено обов'язок фінансового агента перевіряти та встановлювати, резидентом якої держави є власник або контролер власника фінансового рахунка. Неподання, подання з порушенням встановленого строку, подання не в повному обсязі або з недостовірними відомостями, або з помилками фінансовими агентами звіту про підзвітні рахунки тягнуть за собою накладення штрафу у 100 МЗП на 1 січня звітного (податкового) року. Про можливе застосування США санкцій до вашого контрагента можна дізнатись за допомогою системи моніторингу CONTR AGENT. Почати пошук можна тут.

https://jurliga.ligazakon.net/ua/news/192108_rodicham-pomerlikh-dozvolili-peredavati-tla-dlya-transplantats

4. Набув чинності Закон про трансплантацію

 Закон № 418-IX щодо деяких питань трансплантації анатомічних матеріалів людині передбачає право повнолітнім розпоряджатися щодо передачі після смерті свого тіла чи анатомічних матеріалів науковим або навчальним закладам, закладам охорони здоров'я. Рішення щодо передачі тіла чи анатомічних матеріалів померлого може бути прийнято другим з подружжя або одним з близьких родичів, якщо це не суперечить волевиявленню померлого. Порядок передачі тіла чи анатомічних матеріалів померлого науковим, медичним або навчальним закладам встановить Кабмін. Крім того, встановлено заборону торгівлі анатомічними матеріалами людини та їх рекламування.

https://jurliga.ligazakon.net/ua/news/192104_perevrki-derzhprats-onovleno-poryadok

5. Набув чинності новий порядок перевірок Держпраці

Оновлено Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю. Інспекційні відвідування проводитимуть інспектори праці Держпраці та її територіальних органів. Їх повноваження підтверджуються службовим посвідченням. Однією з підстав інспекційних відвідувань є звернення працівника про порушення стосовно нього законодавства про працю; звернення фізособи, стосовно якої порушено правила оформлення трудових відносин.

https://jurliga.ligazakon.net/ua/news/192198_proponovaniy-zakon-pro-pratsyu-shcho-khochut-zmniti

6. Кабмін пропонує прийняти Закон про працю

Кабінет Міністрів пропонує скасувати Кодекс законів про працю, прийнявши новий Закон про працю (проект № 2708). Пропонується: встановити обов'язок протидії дискримінації; перейти на електронні трудові книжки та електронні трудові договори; встановити 7 видів трудових договорів; встановити ознаки наявності трудових відносин; врегулювати перевірки інспекторами Держпраці; скоротити обов'язкові вихідні; скасувати 14-денну безпереревну відпустку, залишивши 24 дні оплачуваної щорічної відпустки; збільшити до 30 днів тривалість відпустки за свій рахунок.

https://jurliga.ligazakon.net/ua/news/192113_advokatv-shtrafuvatimut-za-pereshkodzhannya-fnmontoringu

7. З квітня діятиме новий Закон про фінмоніторинг

Законом № 361-IX "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення", який набуде чинності 28 квітня 2020 року внесено зміни до статті 188-34 КпАП. Самозайнятих осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, (зокрема, адвокатів, нотаріусів, приватних виконавців, арбітражних керуючих) штрафуватимуть за невиконання законних вимог посадових осіб суб'єктів державного фінансового моніторингу стосовно усунення порушень законодавства щодо запобігання та протидії легалізації злочинних доходів, або створення перешкод для виконання покладених на них обов'язків. Посадові особи суб'єктів первинного фінансового моніторингу, громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, самозайняті особи, ліквідатори або уповноважена особа Фонду гарантування вкладів сплатять штраф від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1700 - 3400 грн).

https://jurliga.ligazakon.net/ua/news/192120_rozshireno-perelk-nedopustimogo-zabezpechennya-pozovu

8. Набули чинності зміни у статусі НКРЕКП, що обумовили зміни в судовому процесі

 Закон № 394-IX щодо забезпечення конституційних принципів у сферах енергетики та комунальних послуг  розширив перелік дій, якими не допускається забезпечення адміністративного позову. Суд не може забезпечити позов шляхом зупинення рішення: НКРЕКП про встановлення тарифів на електроенергію і газ, про затвердження методик (порядків) їх встановлення (формування, розрахунку); Конкурсної комісії з добору кандидатів на посади членів НКРЕКП, встановлення заборони Кабінету Міністрів призначати членів НКРЕКП.

https://jurliga.ligazakon.net/ua/news/192124_z-1-schnya-zmneno-umovi-oplati-prats-pratsvnikv-derzhorganv

9. Затверджено умови оплати праці працівників державних органів, які не є держслужбовцями

З 1 січня застосовується постанова Кабміну  про оклади працівників патронатних служб у держорганах і працівників держорганів, які виконують функції з обслуговування. Встановлено конкретні розміри посадових окладів, надбавки за інтенсивність праці та за виконання особливо важливої роботи.

https://jurliga.ligazakon.net/ua/news/192165_advokatam--fopam-zaboroneno-vikoristovuvati-potochn-rakhunki-dlya-vlasnikh-potreb

10. Змінено порядок користування банківськими рахунками

З 3 січня діє оновлена  Інструкція про порядок відкриття і закриття рахунків клієнтів банків та кореспондентських рахунків банків - резидентів і нерезидентів. Нацбанк установив порядок відкриття банками спецрахунків відповідно до вимог Кодексу з процедур банкрутства та спростив для ФОПів порядок закриття банківських поточних рахунків. Крім того, заборонено здійснювати розрахунково-касові операції, пов'язані із власними потребами, за поточними рахунками в національній валюті фізичних осіб-підприємців/фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність. Ці особи після сплати податків, зборів та інших платежів мають право перерахувати кошти з таких рахунків на власні поточні рахунки, відкриті для власних потреб. Також передбачено право фізичної особи надати банку розпорядження щодо коштів, що їй належать, на випадок своєї смерті. На розпорядженні клієнта, яке складається у формі окремого документа або є додатком до договору, має бути зазначена дата його складання. Розпорядження засвідчується підписом уповноваженого працівника банку і зберігається в справі з юридичного оформлення рахунку. Дія розпорядження може бути повністю або частково скасована заповітом.

Марина Ясинська, головна редакторка ЮРЛІГИ

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини