4 грудня у Верховній Раді зареєстровано законопроект № 2532 щодо визначення електричних автомобільних транспортних засобів, зарядних станцій під них та створенню умов для переходу на екологічний транспорт до 2030 року.
З текстами законопроектів можна ознайомитися у відповідному модулі ІПС ЛІГА:ЗАКОН.
Даний законопроект розроблений з метою створення на законодавчому рівні сприятливих умов для стимулювання попиту на екологічний транспорт.
Основними завданнями законопроекту є розвиток мереж зарядних станцій через створення прозорих умов приєднання їх до мереж та виділення земель під них.
Так, Кабміну, зокрема, доручено до дня набрання чинності цього Закону тимчасово, до 31 грудня 2024 року, дозволити електричним автомобільним транспортним засобам, які оснащені спеціальними номерними знаками із зеленим кольором шрифту рух смугами виділеними для руху маршрутних транспортних засобів.
Також Уряду пропонується розглянути на своєму засіданні можливість розробки та введення в дію Державної Програми «Збереження довкілля, виконання міжнародних зобов'язань по зменшенню викидів в атмосферу, поліпшенню екологічного стану в містах, а також зменшення залежності економіки від імпорту нафтопродуктів шляхом переходу на електричні автомобільні транспортні засоби та програми утилізації акумуляторних батарей», в якій передбачити:
- пільгове кредитування та страхування на придбання електричних автомобільних транспортних засобів для громадян України;
- програми з розвитку вітчизняних виробників електричних автомобільних транспортних засобів,
- програми розвитку вітчизняного виробництва, та утилізації акумуляторних батарей.
Відповідно до документу Уряд повинен розробити і внести на розгляд Верховної Ради, проект змін до законодавства України, з метою впровадження з 1 січня 2025 року наповнень дорожнього фонду за рахунок справляння нового виду податку з діяльності операторів зарядних станцій автомобільних транспортних засобів по заряджання електричних та електричних гібридних автомобільних транспортних засобів, обраховуючи об'єм спожитої електричної енергії по кожній зарядній сесії.
Національній Комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (НКРЄКП) доручено встановити, що:
- до 31 грудня 2024 року, оператор зарядних станцій електричних транспортних засобів, здійснює свою діяльність без відповідного ліцензування.
- до 31 грудня 2022 року не стягується плата за приєднання та виділення потужностей для операторів автомобільних зарядних станцій.
Міністерству енергетики та захисту довкілля України доручено внести зміни до своїх нормативно-правових актів, передбачивши норми, які тимчасово, до 31 грудня 2024 року встановлюватимуть обов'язкове обладнання нових (що будуються) автозаправних станцій, що знаходяться за межами міст, зарядними станціями автомобільних транспортних засобів.
У разі прийняття цей Закон набирає чинності з першого січня 2021 року, окрім 1 пункту ІІ розділу (щодо надходжень з діяльності операторів зарядних станцій автомобільних транспортних засобів), який набирає чинності з першого січня 2025 року.