Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Транспортування природного газу відокремлять від його видобування та постачання: проект прийнято за основу

Реклама

https://jurliga.ligazakon.net/news/135056_deystvuet-zakon-o-rynke-gaza

Рада підтримала ініціативу із забезпечення виконання зобов'язань України щодо відокремлення діяльності з транспортування природного газу, електричної енергії та забезпечення діяльності оператора газотранспортної системи, оператора системи передачі за Протоколом про приєднання України до Договору про заснування Енергетичного Співтовариства, та з урахуванням відповідних положень Угоди про асоціацію.

Відповідний законопроект № 2239-1 «Про внесення змін до деяких законів України у зв'язку з відокремленням діяльності з транспортування природного газу» було прийнято в першому читанні за основу на засіданні ВР 18 жовтня. Таке рішення підтримало 286 нардепів. Строки підготовки до другого читання скорочено наполовину. Комітет з питань енергетики та житлово-комунальних послуг рекомендував прийняти альтернативний законопроект № 2239-1 у редакції його авторів.

Законопроектом запропоновано внести зміни до законодавчих актів для реалізації вимоги відокремлення та незалежності оператора ГТС за моделлю ISO відповідно до Закону «Про ринок природного газу», а також вимог щодо відокремлення та незалежності оператора системи передачі електроенергії згідно із зазначеним Законом та Третього Енергетичного Пакета ЄС.

Запропоновано такі зміни:

у ГК України:

- усунення опосередкованого контролю над оператором ГТС або оператора системи передачі електроенергії з боку Уряду шляхом виключення вимоги щодо затвердження КМУ фінансового плану;

- надання Кабміну чи відповідному уповноваженому суб'єкту управління майном можливості передати об'єкти державної власності (ГТС) або системи передачі в господарське відання оператору ГТС або оператору системи передачі електроенергії;

- визначення обсягу прав та обов'язків за моделлю ISO власника майна, переданого операторові ГТС на праві господарського відання, у частині щодо його контролю, використання та збереження згідно з вимогами Закону «Про ринок природного газу»;

- надання можливості новому оператору ГТС або оператору системи передачі електроенергії використовувати державне майно на підставі права господарського відання незалежно від подальших змін його структури управління, зокрема у зв'язку із залученням іноземного партнера;

у ЗК України:

- передбачення можливості надання на праві постійного користування земельних ділянок новому оператору ГТС;

- забезпечення одночасного переходу речових прав на об'єкти ГТС (на праві господарського відання) до нового оператора ГТС та припинення права АТ «Укртрансгаз» постійного користування на ділянки під такими об'єктами;

у Законі «Про трубопровідний транспорт» - усунення термінологічної неузгодженості для уможливлення відчуження основних фондів АТ «Укртрансгаз», що не є об'єктами державної власності, але будуть використовуватися у процесі здійснення діяльності з транспортування природного газу;

у Законі «Про управління об'єктами державної власності» - внесення змін для забезпечення обсягу прав оператора ГТС, що вимагається при сертифікації за обраною моделлю ISO для цілей успішної сертифікації.

у Законі «Про ліцензування видів господарської діяльності» - внесення змін для встановлення строку, протягом якого новий оператор повинен отримати відповідну ліцензію зважаючи на практику та законодавчі вимоги щодо попередніх. Зміни дозволять новому операторові ГТС надавати послуги з транспортування природного газу та мати статус ліцензіата до проходження власної процедури ліцензування. Аналогічні зміни у Законі «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».

у Законі «Про Кабінет Міністрів України» - внесення змін до статей з метою усунення проблемних питань для проходження успішної сертифікації щодо наявності повноважень Прем'єр-міністра чи Кабінету Міністрів впливати на прийняття рішень міністерствами у процесі управління корпоративними правами держави в операторі ГТС або операторі системи передачі електроенергії та відповідно одночасно здійснювати опосередкований контроль над виробниками/постачальниками електроенергії чи природного газу.

у Законі «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» - внесення змін з метою виконання вимог щодо обов'язків власника ГТС за моделлю відокремлення ISO.

Прем'єр-міністр Олексій Гончарук наголосив на важливості прийняття цього законопроекту в першому читанні для того, щоб мати сильну позицію на переговорах з російською стороною, які мають відбутися наступного тижня.

З текстом законопроекту можна ознайомитися в модулі "Законопроекти" ІПС ЛІГА:ЗАКОН. Переконайтесь у зручності подання інформації, замовивши тестовий доступ.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини