Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Збитки за дерево, яке впало на авто, відшкодує міська рада - ВС

Реклама

За падіння дерева на автівку, якщо в балансі виконавчого комітету чи будь-якої іншої організації інформація про це дерево не відображена, відповідає місцева рада.

Відповідне положення містить постанова Касаційного адміністративного суду Верховного Суду від 4 вересня 2019 року по справі № 200/22129/16-ц.

Ознайомитися з повним текстом рішення ВС можна у VERDICTUM.

Володілець авто, на яке впало дерево, звернувся до суду з позовом до міської ради та комунального підприємства у якому просив стягнути з відповідачів 51 059,31 грн на відшкодування матеріальних збитків у розмірі, 1 300 грн - вартість оплати висновку та 10 000 грн моральної шкоди.

Місцевий суд частково задовольнив позовні вимоги особи. Стягнуто з міської ради 55 489,31 грн.

Постановою апеляційного суду апеляційну скаргу володільця авто та міської ради задоволено частково. Рішення місцевого суду скасовано та ухвалено нове рішення про відмову в задоволені позову.

У касаційній скарзі володілець авто просив скасувати ухвалені у справі судові рішення та ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.

Він мотивував це тим, що апеляційний суд не врахував, що прибудинкові території є об'єктом благоустрою населених пунктів, а за зелені насадження на об'єктах благоустрою відповідає КП "Міськзеленбуд" відповідно до ст. 17 Закону "Про благоустрій населених пунктів", тому у відповідності до ст. 1166 ЦК майнова шкода задана позивачу в наслідок бездіяльності з боку КП "Міськзеленбуд" має відшкодовуватись у повному обсязі особою, яка її завдала.

ВС касаційну скаргу володільця ТЗ задовольнити частково, постанову апеляційного суду скасував, а рішення суду першої інстанції залишив силі, з огляду на таке.

Майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Відповідно до Закону "Про благоустрій населених пунктів" громадяни у сфері благоустрою населених пунктів мають право звертатись до суду з позовом про відшкодування шкоди, заподіяної майну чи здоров'ю громадян унаслідок дій чи бездіяльності балансоутримувачів об'єктів благоустрою.

Утримання та благоустрій прибудинкової території багатоквартирного житлового будинку, належних до нього будівель, споруд проводиться балансоутримувачем цього будинку або підприємством, установою, організацією, з якими балансоутримувачем укладено відповідний договір на утримання та благоустрій прибудинкової території.

Аналіз наведених норм, з урахуванням визначених цивільно-процесуальним законодавством принципів змагальності і диспозитивності цивільного судочинства, дає підстави для висновку, що законодавством не покладається на позивача обов'язок доказування вини відповідача у заподіянні шкоди. Разом з тим потерпілий має довести належними доказами факт завдання шкоди за участю відповідача, розмір завданої шкоди, а також факт того, що відповідач є заподіювачем шкоди.

Відповідно до п. 5.5. Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України відповідальними за збереження зелених насаджень, належний догляд за ними є: на об'єктах благоустрою державної чи комунальної власності - балансоутримувачі цих об'єктів; на територіях установ, підприємств, організацій та прилеглих територіях - установи, організації, підприємства; на територіях земельних ділянок, які відведені під будівництво, - забудовники чи власники цих територій; на безхазяйних територіях, пустирях - місцеві органи самоврядування; на приватних садибах і прилеглих ділянках - їх власники або користувачі.

Таким чином, балансоутримувачем зелених насаджень є уповноважене органами місцевого самоврядування підприємство, яке відповідає за утримання та збереження зелених насаджень.

Втім, у цьому випадку міська рада не передала дерево на баланс жодному підприємству, установі чи організації.

Отже ВС визначив, що в такому випадку відповідальність за падіння стовбура дерева буде покладена на орган місцевого самоврядування в особі міської ради, адже дерево було розташовано на землі комунальної власності, власником якої є територіальна громада.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини