Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Прийнято Закон про захист позичальників

Реклама

На ранковому засіданні 20 вересня Верховна Рада прийняла Закон (проект № 1085-1) щодо захисту прав споживачів фінансових послуг з техніко-юридичними правками та зауваженнями профільного комітету.

По-перше, встановлюється адміністративна відповідальність за ненадання, несвоєчасне надання споживачу фінансових послуг повної інформації про умови надання фінансових послуг або надання недостовірної інформації про фінансову послугу. Посадовці юридичної особи або фізособи- підприємці заплатять штраф від 50 до 200 НМДГ (850 - 3400 грн).

За кожен випадок приховання інформації застосовуються штрафні санкції (від 300 до 600 НМДГ).

За збільшення в односторонньому порядку фіксованої процентної ставки або неповідомлення споживача про зміну змінюваної процентної ставки стягується від 500 до 800 НМДГ за кожен такий випадок.

По-друге, недобросовісною рекламою у сфері фінансових послуг вважатиметься:

1) реклама фінансових послуг без набуття особою, що їх надає, статусу фінансової установи чи без одержання нею відповідного дозволу або ліцензії, якщо законом для провадження діяльності з надання таких послуг передбачено набуття статусу фінансової установи чи одержання відповідного дозволу або ліцензії;

2) реклама фінансових послуг, надання яких на території України заборонено законом;

3) реклама фінансових послуг, у якій інформація про умови надання фінансових послуг відсутня або:

зазначається шрифтом, розмір якого на 50 і більше % менший за розмір шрифту, яким зазначена назва фінансової послуги, що рекламується;

оголошується більш як на 25 % швидше за оголошення назви фінансової послуги, що рекламується;

зазначається шрифтом, розмір якого на 50 і більше % менший за розмір шрифту, яким зазначене найменування фінансової установи, яка надає фінансову послугу (у разі відсутності в рекламі назви фінансової послуги);

зазначається шрифтом, розмір якого на 50 і більше % менший за розмір шрифту, яким зазначений знак для товарів і послуг (торговельна марка), що використовується фінансовою установою, яка надає фінансову послугу (у разі відсутності в рекламі назви фінансової послуги та найменування фінансової установи);

зазначається у спосіб, який ускладнює її візуальне сприйняття;

4) інша реклама у сфері фінансових послуг (у тому числі реклама фінансової послуги), яка вважається недобросовісною рекламою відповідно до Закону «Про рекламу».

Перелік ознак, які можуть свідчити, що спосіб викладення інформації про умови надання фінансових послуг ускладнює її візуальне сприйняття, визначається органом, який здійснює державне регулювання відповідного ринку фінансових послуг.

Слідкувати за дотриманням прав боржників будуть Національний банк, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку та Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.

По-третє, до загальних витрат за споживчим кредитом віднесуть усі витрати споживача, включаючи додаткові та супутні послуги третіх осіб. Встановлять правила розрахунку орієнтовної вартості кредиту для споживача.

По-четверте, встановлюється єдиний для всіх фінансових установ-кредитодавців формат розрахунку загальної вартості кредиту та єдина формулу розрахунку реальної річної процентної ставки, результати розрахунків яких мають бути зазначені у договорі про споживчий кредит.

У зв'язку з цим регулятори не затверджуватимуть методику розрахунку загальної вартості кредиту для споживача та реальної річної процентної ставки за договором про споживчий кредит. Разом з тим вони встановлюватимуть додаткові вимоги до паспорту споживчого кредиту.

По-п'яте, встановлюються правила укладення електронного договору про споживчий кредит та використання електронного підпису до та під час підписання такого договору, а також у разі внесення змін до нього.

Цей Закон набере чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію через три місяці з дня набрання ним чинності, крім підпунктів 1, 2, 4 та 5 пункту 3 розділу І, які набирають чинності та вводиться в дію з дня, наступного за днем опублікування цього Закону.

Як вже писала ЮРЛІГА, поки споживач не захищений, якщо ознайомився з умовами кредиту

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини