Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Рада дала старт перезавантаженню НАЗК

Реклама

Рада підтримала перезавантаження Національного агентства з питань запобігання корупції.

Відповідний законопроект № 1029 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення ефективності інституційного механізму запобігання корупції" було прийнято в першому читанні за основу на вечірньому засіданні Парламенту 11 вересня.

Законопроект було подано Президентом і визначено як невідкладний.

За словами Голови Комітету ВРУ з питань антикорупційної політики Анастасії Красносільської, проект передбачає довгоочікуване перезавантаження Національного агентства з питань запобігання корупції.

Законопроектом передбачено, що Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) повинно мати одного керівника, відповідального за ухвалення рішень. Голову НАЗК обиратиме конкурсна комісія, до складу якої увійдуть 3 експерти, запропоновані Кабміном, і 3 експерти від міжнародних організацій.

Важлива зміна: запропоновано змінити форму урядування НАЗК з колегіальної на одноосібну.

Не зможуть увійти до складу конкурсної комісії особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Головою НАЗК зможе стати громадянин України, не молодший 35 років, який має вищу освіту, володіє державною мовою, є доброчесним і компетентним, здатний за своїми діловими та моральними якостями, освітнім і професійним рівнем, станом здоров'я виконувати відповідні службові обов'язки. Призначатиме на посаду та звільнятиме з посади Голову НАЗК Кабмін відповідно до подання конкурсної комісії за результатами відкритого конкурсного відбору. Призначається він строком на 4 роки. Одна і та ж особа не може обіймати цю посаду два строки підряд.

Уряду доручається у 45-денний строк з дня набрання чинності змінами забезпечити проведення конкурсу на зайняття посади Голови НАЗК.

Має бути забезпечено гарантії незалежності Голови НАЗК через визначення вичерпного переліку підстав для дострокового припинення його повноважень, які не передбачають можливості політично мотивованого звільнення.

Передбачено створення підрозділу внутрішнього контролю НАЗК з метою забезпечення доброчесності його працівників. Прописано зміну порядку формування та розширення повноваження Громадської ради при НАЗК. Передбачено проведення кожні 2 роки зовнішньої незалежної оцінки ефективності діяльності Агентства.

У законопроекті уточнюється визначення термінів "близькі особи", "члени сім'ї", визначається термін "юридичні особи публічного права".

https://jurliga.ligazakon.net/ua/news/186847_ksu-skasuvav-e-deklaruvannya-antikoruptsonerv

Із Закону "Про запобігання корупції" на виконання Рішення КСУ № 3-р/2019 виключаються з кола суб'єктів декларування представники громадськості, інші особи, які не здійснюють функції держави або місцевого самоврядування та поширення на яких заходів фінансового контролю є надмірним та необґрунтованим втручанням у їхні права, суперечить принципам верховенства права та демократичного урядування.

Також законопроектом передбачено надати НАЗК автоматизований доступ до всіх державних реєстрів. Зокрема, йдеться про відомості Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, Єдиного державного реєстру прав на нерухоме майно, а також доступу до інформації про вчинені нотаріальні дії, інформації, що міститься у системі депозитарного обліку цінних паперів.

Запропоновано не реєструвати акти НАЗК у Мін'юсті. Проте, як і раніше, нормативно-правові акти НАЗК включатимуться до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів України.

Законопроектом посилюються вимоги щодо фінансової звітності в частині декларування для суб'єктів, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування.

Комітет з питань антикорупційної політики на засіданні 6 вересня рекомендував Верховній Раді прийняти законопроект № 1029 за основу і в цілому з урахуванням таких змін:

- запропоновано посилити роль міжнародних експертів при обранні Голови НАЗК. Так, рішення конкурсної комісії вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більшість від присутніх членів конкурсної комісії, за умови, якщо 3 особи з числа голосуючих є міжнародними експертами;

- пропонується збільшити термін, відведений Кабміну для обрання нового керівника НАЗК, з 45 до 60 днів. Окрім того, чинний склад НАЗК звільняється з моменту набуття чинності цим Законом і на строк до обрання нового Голови НАЗК Кабінет Міністрів призначить тимчасового виконувача обов'язків керівника;

- пропонується зупинити на 5 років дію норми законопроекту щодо фінансування політичних партій, які набрали на виборах до Верховної Ради більше 2 % голосів виборців;

- також виправлено технічні помилки у змінах до статей 155 і 158 КК України.

Члени Комітету висловили зауваження до тієї частини законопроекту, що стосується фінансування статутної діяльності політичних партій.

Щодо альтернативного законопроекту "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення ефективності Національного агентства з питань запобігання корупції" (№ 1029-1) нардепа І. Крулька члени Комітету прийняли рішення рекомендувати ВР редакційно врахувати його положення і відхилити його.

Відстежувати проходження цього законопроекту в Парламенті зручно в модулі "Законопроекти" ІПС ЛІГА:ЗАКОН. Переконайтесь у зручності подання інформації, замовивши тестовий доступ.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини