Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

НАБУ не може вимагати скасування рішень ВРП - Велика Палата

Реклама

НАБУ не має повноважень на звернення до суду з позовом про скасування рішення Вищої ради правосуддя, тому оскаржувати рішення про вжиття заходів щодо забезпечення незалежності суддів воно не може.

Такий висновок зробила Велика Палата в постанові від 27 червня 2019 року у справі № 9901/920/18.

Ознайомитися з повним текстом постанови можна у Verdictum.

Як убачається з матеріалів справи, в березні 2018 року до ВРП надійшли повідомлення суддів Окружного адміністративного суду міста Києва про втручання в їхню діяльність як суддів щодо здійснення правосуддя.

23 жовтня 2018 року ВРП прийняла рішення про вжиття заходів щодо забезпечення незалежності суддів.

Згідно з цим рішенням ВРП вирішила звернутися до ГПУ щодо надання щомісяця інформації про розкриття та розслідування злочину у кримінальному провадженні за фактом можливого незаконного втручання в роботу автоматизованої системи документообігу суду.

Відмовляючи у відкритті провадження у справі, ВС у складі судді КАС керувався тим, що НАБУ є державним правоохоронним органом, на який покладено функції попередження, виявлення, припинення, розслідування та розкриття корупційних правопорушень, а також запобігання вчиненню нових. Чинним законодавством не надано НАБУ повноважень на звернення до адміністративного суду з позовом про оскарження акта ВРП.

Велика Палата Верховного Суду погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на таке.

Згідно з відомостями, що містяться в ЄДР, за організаційно-правовою формою НАБУ є органом державної влади, на який Законом "Про Національне антикорупційне бюро України" покладено повноваження щодо попередження, виявлення, припинення, розслідування та розкриття корупційних правопорушень, віднесених до його підслідності, а також запобігання вчиненню нових.

ВП ВС зазначила, що у цій справі позивач фактично оскаржував рішення ВРП, яке не стосується інтересів та не порушує прав НАБУ, а має безпосередній вплив лише на суддів, стосовно яких воно ухвалене, тобто є актом індивідуальної дії.

Згідно зі ст. 17 вказаного Закону наведено вичерпний перелік прав НАБУ, серед яких - право за наявності підстав, передбачених законом, подавати до суду позови про визнання недійсними угод у порядку, встановленому законодавством України.

При цьому право НАБУ подавати до суду будь-які інші позови не визначено ані відповідним Законом, ані іншими нормативно-правовими актами. Тобто чинним законодавством України, як і вказував суд першої інстанції, НАБУ не надано повноважень на звернення до адміністративного суду з позовом про оскарження акта ВРП. Так, цей позов не підлягає судовому розгляду.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини