Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Ухвалений Закон про нові правила захисту економічної конкуренції

Реклама

https://jurliga.ligazakon.net/ua/news/166086_v-konkurentnykh-delakh-obespechat-printsip-protsessualnoy-spravedlivosti?_ga=2.219578078.65925214.1549270953-806621307.1521101837

Народні депутати сьогодні, 7 лютого прийняли Закон щодо забезпечення принципів процесуальної справедливості та підвищення ефективності проваджень у справах про порушення законодавства про захист економічної конкуренції (законопроект № 6746 в повторному другому читанні за повною процедурою почали розглядати ще вчора). За основу законопроект прийняли ще 9 листопада 2017 року. на повторне друге читання його направили у квітні 2018 року, а підготували до розгляду - аж в грудні.

Законом врегульовано порядок розгляду справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, строки розгляду справ та розширено перелік осіб, які беруть участь у справі та їх права.

Так, у статті 221 Закону "Про Антимонопольний комітет України" встановлено, що особа, яка вже надала інформацію органу АМКУ, запитану у зв'язку із дослідженням товарного ринку, що проводиться поза межами розгляду справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції за 12 місяців до повторного вимоги, може не надавати інформацію, яка не зазнала змін, письмово повідомши АМКУ із зазначенням реквізитів листа, яким було надіслано запитувану інформацію.

Законом запроваджено нову правову інституцію - процедура врегулювання у справах про антиконкурентні узгоджені дії. Процедура врегулювання у справі розпочинається за заявою відповідача, поданою до складення органом Антимонопольного комітету України подання з попередніми висновками у справі. Ця заява має містити згоду відповідача розпочати переговори щодо укладення угоди про врегулювання, у тому числі згоду сплатити штраф. Орган Антимонопольного комітету України повідомить про результати розгляду заяви протягом 10 робочих днів з дня її надходження. Цей строк може бути продовжений до отримання висновку експерта або завершення проведення інших дій, необхідних для збирання та фіксації доказів, які можуть бути втрачені зі спливом часу або які неможливо буде провести пізніше без істотної шкоди для їх результату та які мають значення для оцінки органом Антимонопольного комітету України доцільності укладення угоди про врегулювання.

Процедура врегулювання з відповідачем вважається розпочатою, якщо орган Антимонопольного комітету України письмово повідомив відповідача про згоду на застосування процедури.

Протягом 15 робочих днів з дня початку процедури АМКУ письмово повідомляє відповідача про порушення, яке є предметом врегулювання, зокрема про діяння, які можуть бути кваліфіковані як порушення, товари (товарні ринки) та географічні межі товарних ринків, що охоплені порушенням, тривалість (період) порушення, попередньо розрахований розмір штрафу, який може бути накладений на відповідача без застосування процедури врегулювання, та обґрунтування його розрахунку.

Процедура врегулювання припиняється у разі, якщо:

-  з відповідачем не досягнуто згоди щодо порушених питань;

-  відповідач не надіслав підписану ним угоду про врегулювання до органу Антимонопольного комітету України;

-  господарський суд відмовив у затвердженні угоди про врегулювання.

Рішення органів Антимонопольного комітету України не можуть ґрунтуватися на доказах, з якими особам, які беруть участь у справі, не була забезпечена можливість ознайомитися (крім випадків обмеження доступу до інформації відповідно до законодавства) та надати заперечення, а також на доказах, отриманих з порушенням законодавства та прав осіб, а також прийматися з порушенням права особи на захист.

Рішення органів Антимонопольного комітету України мають бути мотивованими: зазначаються обставини, докази, на підставі яких прийнято рішення, обґрунтування прийняття чи відхилення доказів осіб, які беруть участь у справі.

Закон "Про захист економічної конкуренції" доповнено новою статтею 521 щодо порядку та підстав звільнення від відповідальності та зменшення розмірів штрафів за вчинення антиконкурентних дій. Для звільнення від відповідальності за антиконкурентні дії слід подати АМКУ відповідну заяву.

Для осіб, які не можуть бути звільнені від відповідальності у зв'язку з тим, що інший учасник відповідних антиконкурентних узгоджених дій раніше подав заяву але які добровільно звернулися до Антимонопольного комітету України із заявою про зменшення розміру штрафу та надали докази антиконкурентних узгоджених дій, що мають суттєве значення для прийняття рішення у справі, розмір штрафу зменшується залежно від черговості надання ними таких доказів:

першій особі - на 50 %;

другій особі - на 30 %;

іншим особам - на 20 %.

Порядок подання заяв про звільнення від відповідальності, про зменшення розміру штрафів за надання доказів вчинення антиконкурентних узгоджених дій та надання такого зменшення встановлюється Антимонопольним комітетом України.

Закон набирає чинності через три місяці з дня його опублікування, крім положень щодо процедури врегулювання, які набирають чинності з 1 січня 2020 року.

Положення щодо строків розгляду справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та наслідків пропуску граничних строків розгляду таких справ застосовуються до справ, розпочатих органами Антимонопольного комітету України після набрання чинності цим Законом.

Закон прийнято з техніко-юридичними правками.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини