Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Правовий статус осіб, незаконно позбавлених волі РФ, пропонують урегулювати в законі

6 грудня 2018, 09:50
353
0
Автор:
Реклама

Мінсоцполітики спільно з Мінфіном, МТОТ і громадськими організаціями розробило законопроект "Про правовий статус і соціальний захист осіб, незаконно позбавлених волі Російською Федерацією, окупаційною адміністрацією Російської Федерації або збройними формуваннями Російської Федерації".

Пропонований законопроект встановлює правовий статус і гарантії соціального захисту осіб, незаконно позбавлених волі окупаційною адміністрацією РФ або збройними формуваннями РФ з політичних мотивів у зв'язку з діяльністю, спрямованою на відстоювання територіальної цілісності України, або з інших політичних мотивів.

У проекті закону визначено низку важливих термінів: «особа, незаконно позбавлена волі», «незаконне утримання», «обмеження та позбавлення волі», «полон», «політичний мотив».

Зокрема, особа, незаконно позбавлена волі, - це особа, незаконно затримана, утримувана Російською Федерацією, окупаційною адміністрацією РФ або її збройними формуваннями з політичних мотивів, пов'язаних з діяльністю особи, спрямованою на відстоювання територіальної цілісності України, або з інших політичних мотивів.

Полон - перебування особи під владою супротивної сторони конфлікту згідно з вимогами міжнародного гуманітарного права, зокрема Женевської конвенції про поводження з військовополоненими.

Політичний мотив - підстава для застосування репресій проти особи, яка сповідує певну ідеологію, дотримується певних цінностей, позицій, виражає погляди, вчиняє дії, спрямовані на відстоювання територіальної цілісності та національної єдності України, як такої, що становить реальну або потенційну небезпеку для Російської Федерації або окупаційної адміністрації РФ, або для застосування Російською Федерацією чи окупаційною адміністрацією РФ репресій проти особи з метою впливу або тиску на Україну.

Законопроектом передбачено:

- встановити правовий статус осіб, незаконно позбавлених волі, які були ув'язнені Російською Федерацією з політичних мотивів, як на тимчасово окупованих територіях АР Крим і міста Севастополь, Донецької та Луганської областей, так і на території РФ;

- надавати щомісячну допомогу родинам незаконно позбавлених волі осіб;

- надавати одноразову допомогу в разі смерті незаконно позбавленої волі особи;

- надавати психологічну допомогу незаконно позбавленим волі особам і членам їхньої родини (медичну - незаконно позбавленим волі особам);

- гарантувати першочергове надання приміщень з фондів житла для тимчасового проживання особам, незаконно позбавленим волі, які до ув'язнення проживали на тимчасово окупованій території;

- право на відстрочення платежів за кредитними та податковими зобов'язаннями;

- зберегти місця роботи та займаної посади на період незаконного позбавлення волі.

Дію розроблюваного закону пропонують поширити на суспільні відносини, пов'язані з набуттям правового статусу осіб, незаконно позбавлених волі внаслідок подій, що відбулися після 20 лютого 2014 року.

Заплановано утворити Міжвідомчу комісію з питань встановлення фактів незаконного позбавлення волі, яка прийматиме рішення щодо належності особи до категорії незаконно позбавлених волі. Комісія утворюватиметься Урядом.

Факти, які впливають на визнання/невизнання особи незаконно позбавленою волі, встановлюватимуться Комісією на підставі відомостей, що свідчать про наявність або відсутність відповідних обставин.

Такими відомостями можуть бути: рішення міжнародних міжурядових організацій; рішення/заяви органів державної влади України; рішення (копії рішень) органів влади Російської Федерації та/або окупаційної адміністрації РФ на тимчасово окупованих територіях; витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження про незаконне позбавлення волі особи; офіційні заяви органів влади України; списки для обміну; листи особи, обмеженої або позбавленої особистої волі, передані з місць несвободи; офіційні документи; показання свідків; дані, поширені ЗМІ, в тому числі в мережі Інтернет; інші документи.

Чисельність і персональний склад Міжвідомчої комісії затверджуватиме Кабмін.

Основними завданнями Міжвідомчої комісії визначено з'ясування обставин затримання, утримування особи Російською Федерацією, окупаційною адміністрацією РФ або її збройними формуваннями; з'ясування наявності або відсутності політичного мотиву затримання та/або утримування; визнання особи незаконно позбавленою волі; контроль і моніторинг забезпечення прав осіб, незаконно позбавлених волі, під час їх перебування у місцях незаконного позбавлення волі та після звільнення.

Також у законопроекті врегульовано гарантії правової допомоги особам, незаконно позбавленим волі; щодо першочергового надання приміщень з фондів житла для тимчасового проживання; право на відстрочення платежів за кредитними та податковими зобов'язаннями осіб, незаконно позбавлених волі, а також щодо забезпечення трудових прав таких осіб.

Пропозиції щодо законопроекту міністерство пропонує направляти до 19 грудня на e-mail: o.v.dehtiariova@mlsp.gov.ua.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини