Народні депутати мають намір розв'язати гуманітарну проблему забруднення вибухонебезпечними предметами значної території України внаслідок конфлікту на сході України.
Відповідний законопроект № 9080-1 «Про протимінну діяльність» групи народних депутатів, підтриманий Комітетом з питань національної безпеки і оборони, прийнято за основу на вечірньому засіданні Парламенту 6 листопада.
Зазначеним законопроектом пропонується визначити правову основу, мету та засади, основні складові видів протимінної діяльності в Україні.
Законопроектом визначається перелік об'єктів та суб'єктів протимінної діяльності, порядок їх створення, організаційні та процедурні засади діяльності; вимоги до фахівців у сфері протимінної діяльності і розмінування та їх обов'язки; джерела її фінансування; порядок обліку операторів протимінної діяльності, надання допомоги постраждалим особам (жертвам) від вибухонебезпечних предметів, визначення статусу територій для потреб протимінної діяльності.
У законопроекті чітко розмежовано поняття «військове розмінування» - заходи, спрямовані на виявлення, знешкодження та (або) знищення вибухонебезпечних предметів на територіях, які надані для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, військових навчальних закладів, підприємств та організацій ЗСУ, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, та (або) в районах проведення операції Об'єднаних сил та (або) здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, до проведення яких залучаються фахівці у сфері протимінної діяльності і розмінування уповноважених підрозділів центральних органів виконавчої влади; та «гуманітарне розмінування» - комплекс планових заходів, які проводяться за замовленням центрального органу виконавчої влади, основним завданням якого є реалізація державної політики у сфері протимінної діяльності, та включають обстеження, маркування і складання карт території, очищення забрудненої території, підготовку документації, надання інформації про заходи з протимінної діяльності.
Проектом Закону передбачені норми, що регулюють питання демократичного цивільного контролю у сфері протимінної діяльності, національних інтересів України у сфері протимінної діяльності, засади міжнародного співробітництва і здійснення господарської діяльності у зазначеній сфері, у тому числі страхування відповідальності під час здійснення робіт з розмінування та публічних закупівель у сфері такої діяльності.
Законопроектом також визначаються істотні умови договору про закупівлю робіт та (або) послуг у сфері протимінної діяльності та пропонується встановити відповідальність за порушення законодавства у зазначеній сфері як суб'єктів протимінної діяльності, так і фахівців у сфері протимінної діяльності та розмінування.
Законопроектом передбачено утворення національного органу з питань протимінної діяльності, який утворюватиметься Кабміном. На цей орган покладено обов'язок забезпечення координації заходів щодо управління та регулювання протимінної діяльності в Україні.
Також утворюватиметься комісія з питань акредитації та моніторингу, яка є постійно діючим колегіальним органом, що утворюється та діє у складі національного органу з питань протимінної діяльності, підзвітний та підконтрольним йому.
Має бути утворено центр протимінних операцій, що є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується національним органом з питань протимінної діяльності та який забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері протимінної діяльності.
Інспекція з контролю якості протимінної діяльності створюватиметься у складі центру протимінних операцій та виконуватиме контрольно-наглядову (інспекційну) функцію, спрямовану на забезпечення його діяльності у здійсненні ним визначених повноважень.
Організаційну, правову, аналітичну, інформаційно-довідкову, матеріально-технічну та іншу роботу, спрямовану на забезпечення діяльності центру протимінних операцій у здійсненні ним повноважень, ведення реєстру операторів протимінної діяльності і єдиного державного реєстру обстеження, виявлення та очищення територій, знешкодження та (або) знищення вибухонебезпечних предметів, здійснюватиме секретаріат центру протимінних операцій.
До виконання заходів у сфері протимінної діяльності залучатимуться підприємства, установи та організації незалежно від форм власності, національної приналежності та організаційно-правових форм, щодо яких проведено оцінку відповідності та які отримали свідоцтво про акредитацію і ліцензію на провадження протимінної діяльності.
Як альтернативні депутати розглянули законопроекти №№ 9080, 9080-2, 9080-3.