Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Вводити уповноважених юстиції для здійснення нотаріальних дій - недоцільно: НПУ

3 жовтня 2018, 15:04
432
0
Автор:
Реклама

Нотаріальна палата України виступає проти надання посадовцям головних управлінь юстиції повноважень здійсненювати нотаріальні дії і відповідно державну реєстрацію прав на нерухомість, об'єкти незавершеного будівництва і землю, що належать жителям сільської місцевості.

Ці та інші зміни передбачені законопроектом № 9140 щодо створення передумов для захисту економічних і спадкових прав громадян в сільській місцевості, прийняття якого в НПУ вважають недоцільним.

Уповноважена особа органу юстиції - це посадова особа головного управління юстиції, яка має вищу юридичну освіту, але не нижче першого рівня (бакалавр), стаж роботи у Міністерстві юстиції України, Головному управлінні юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, на посадах безпосередньо пов'язаних з державним регулюванням, контролем або організацією нотаріату, державної реєстрації або консультантом державної нотаріальної контори не менш, як два роки, пройшла стажування в органах нотаріату та державної реєстрації не менше трьох місяців, та вчиняє нотаріальні дії, а також інші дії, відмінні від нотаріальних, з метою надання їм юридичної вірогідності. Призначення на посаду уповноваженої особи органу юстиції та звільнення з цієї посади здійснюється за погодженням з Міністерством юстиції України.

НПУ зазначає, що уповноваженим особам органу юстиції, на відміну від нотаріусів, надається право вчиняти практично всі нотаріальні дії та здійснювати державну реєстрацію прав на майно, в тому числі рухоме, а також бізнес.

При цьому відсутні вимоги щодо матеріальної відповідальності уповноваженої особи органу юстиції та обов'язкового страхування нею своєї діяльності.

Приміщення, у якому уповноважена особа органу юстиції  вчиняє нотаріальні дії, буде визначатися наказом відповідного головного управління юстиції, а отже, на відміну від нотаріусів, відсутні вимоги до робочого місця та прив'язка до нотаріального округу.

На думку НПУ законопроект № 9140 відкриває можливості для рейдерських захоплень, оскільки уповноважені особи органу юстиції зможуть реєструвати права на землю, договори купівлі-продажу, дарування і міни, угоди щодо іншого нерухомого майна і корпоративних прав і тому подібне, при цьому не прив'язуючись до відповідної території. Крім того,  ставиться під сумнів безспірність вчинення нотаріальних дій та їх якість - уповноваженим особам органу юстиції  надано право вчиняти нотаріальні дії без  спеціального свідоцтва, без трирічного досвіду роботи у нотаріаті, без кіберзахисту робочого місця.

Крім того, законопроект суперечить вимогам регламенту ЄС № 650/2012, яким передбачено, що позасудове оформлення спадщини здійснюється нотаріусом.

З експрес-аналізом законопроекту можна ознайомитися тут.

Нагадаємо, протидіяти рейдерським захопленням варто за допомогою сервісу SMS- Маяк: про зміни в реєстрі нерухомості можна оперативно дізнатись через SMS- повідомлення, електронний лист, а також через сповіщення в кабінеті користувача.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини