Нотаріальна палата України виступає проти надання посадовцям головних управлінь юстиції повноважень здійсненювати нотаріальні дії і відповідно державну реєстрацію прав на нерухомість, об'єкти незавершеного будівництва і землю, що належать жителям сільської місцевості.
Ці та інші зміни передбачені законопроектом № 9140 щодо створення передумов для захисту економічних і спадкових прав громадян в сільській місцевості, прийняття якого в НПУ вважають недоцільним.
Уповноважена особа органу юстиції - це посадова особа головного управління юстиції, яка має вищу юридичну освіту, але не нижче першого рівня (бакалавр), стаж роботи у Міністерстві юстиції України, Головному управлінні юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, на посадах безпосередньо пов'язаних з державним регулюванням, контролем або організацією нотаріату, державної реєстрації або консультантом державної нотаріальної контори не менш, як два роки, пройшла стажування в органах нотаріату та державної реєстрації не менше трьох місяців, та вчиняє нотаріальні дії, а також інші дії, відмінні від нотаріальних, з метою надання їм юридичної вірогідності. Призначення на посаду уповноваженої особи органу юстиції та звільнення з цієї посади здійснюється за погодженням з Міністерством юстиції України.
НПУ зазначає, що уповноваженим особам органу юстиції, на відміну від нотаріусів, надається право вчиняти практично всі нотаріальні дії та здійснювати державну реєстрацію прав на майно, в тому числі рухоме, а також бізнес.
При цьому відсутні вимоги щодо матеріальної відповідальності уповноваженої особи органу юстиції та обов'язкового страхування нею своєї діяльності.
Приміщення, у якому уповноважена особа органу юстиції вчиняє нотаріальні дії, буде визначатися наказом відповідного головного управління юстиції, а отже, на відміну від нотаріусів, відсутні вимоги до робочого місця та прив'язка до нотаріального округу.
На думку НПУ законопроект № 9140 відкриває можливості для рейдерських захоплень, оскільки уповноважені особи органу юстиції зможуть реєструвати права на землю, договори купівлі-продажу, дарування і міни, угоди щодо іншого нерухомого майна і корпоративних прав і тому подібне, при цьому не прив'язуючись до відповідної території. Крім того, ставиться під сумнів безспірність вчинення нотаріальних дій та їх якість - уповноваженим особам органу юстиції надано право вчиняти нотаріальні дії без спеціального свідоцтва, без трирічного досвіду роботи у нотаріаті, без кіберзахисту робочого місця.
Крім того, законопроект суперечить вимогам регламенту ЄС № 650/2012, яким передбачено, що позасудове оформлення спадщини здійснюється нотаріусом.
З експрес-аналізом законопроекту можна ознайомитися тут.
Нагадаємо, протидіяти рейдерським захопленням варто за допомогою сервісу SMS- Маяк: про зміни в реєстрі нерухомості можна оперативно дізнатись через SMS- повідомлення, електронний лист, а також через сповіщення в кабінеті користувача.