Велика Палата Верховного Суду зробила висновок, що положення про рівність прав і обов'язків батьків у вихованні дитини не може тлумачитися на шкоду інтересам дитини.
Таким чином, тимчасовий виїзд дитини за кордон (із визначенням конкретного періоду) у супроводі того з батьків, з ким визначено її місце проживання та який здійснює забезпечення дитині рівня життя, необхідного для всебічного розвитку, не може беззаперечно свідчити про позбавлення іншого з батьків дитини передбаченої законодавством можливості брати участь у її вихованні та спілкуванні з нею.
У такій категорії справ узагальнений та формальний підхід є неприпустимим, оскільки сама наявність в одного з батьків права відмовити в наданні згоди на тимчасовий виїзд дитини за кордон з іншим з батьків є суттєвим інструментом впливу, особливо у відносинах між колишнім подружжям, який може використовуватися не в інтересах дитини.
Кожна справа потребує детального вивчення ситуації, врахування різноманітних чинників, які можуть вплинути на інтереси дитини, у тому числі її думки, якщо вона відповідно до віку здатна сформулювати власні погляди.
Постановою від 4 липня 2018 року у справі № 712/10623/17(14-244цс18) залишені в силі рішення нижчих судів, якими матері дозволено вивезти дочку на тимчасове проживання в Польщу, де вона працевлаштована, а дитина забезпечена всім необхідним.
У цій справі ВС відступив від правової позиції ВСУ у справі № 6-15цс17, згідно з якою пріоритетним в цій категорії справ є дотримання принципу рівності прав батьків щодо дитини.
В той же час Велика Палата нагадала про рішення у справі "М. С. проти України", у якому ЄСПЛ, встановивши порушення статті 8 Конвенції, консолідував ті підходи і принципи, що вже публікувались у попередніх його рішеннях, які зводяться до визначення насамперед найкращих інтересів дитини, а не батьків, що потребує детального вивчення ситуації, урахування різноманітних чинників, які можуть вплинути на інтереси дитини, дотримання справедливої процедури у вирішенні спірного питання для всіх сторін.
Усі рішення судів ви можете легко знайти в Системі аналізу судових рішень VERDICTUM, створеній для аналітичної роботи з багатомільйонним масивом судових рішень. Якщо ви ще не користуєтеся системою, то рекомендуємо замовити тестовий доступ чи придбати VERDICTUM.