27 жовтня Асоціація юристів України провела XI щорічний форум по корпоративному праву. Юристи обговорили те, що сталося на ринку за рік і зробили прогнози на майбутнє, які зможуть перевірити, зібравшись вже в 2018.
Зокрема, говорили про новели корпоративного законодавства - перший досвід застосування і законопроектной роботу. До нормотворчості залучені юристи-практики, які пильно стежать за долею розроблених при їх участі проектів. Регулятор - НКЦБФР - також робить кроки, що вимагаються, по імплементації законодавства в підзаконні акти. В той же час, сам законодавець не поспішає з врегулюванням. Про роботу над однією такою ініціативою - законопроектом № 5592-д відносно спрощення ведення бізнесу і залучення інвестицій емітентами цінних паперів (прийнятий в першому читанні 20 червня), розповів Максим Либанов, директор Департаменту стратегії розвитку ринків капіталу НКЦБФР. Законопроект перебудовує основи розподілу акціонерних товариств на приватні і публічні, вирішуючи проблему "важкої спадщини царського режиму" - досі існуючих АТ, які не можна віднести ні до тих, ні до тих. Передбачається розподіл АТ за критерієм публічного розміщення акцій. Передбачено, що суспільство вважатиметься часткою, якщо не заявить про зворотний. Дається 2 року на внесення змін до статуту. При цьому знімається вимога про вказівку типу суспільства в найменуванні, що заощадить масу часу. Також планують відмовитися від друкарських публікацій для АТ, відмінити обов'язковість розкриття інформації в друкарському виді. В цілому допрацьований законопроект полягає із понад 200 сторінок, так що змін буде дуже багато.
Окрім реформи законодавства про акціонерні товариства, учасники приділили увагу механізму squeeze out, застосуванню рахунку эскроу, регулюванню debt - to - equity swap, реформі товариств з обмеженою і додатковою відповідальністю, захисту міноритарних акціонерів, діяльності окремих підрозділів (Закон № 1983проекти № 2764, № 46666540).
Оновлюється не лише матеріальне право, про нововведення процесу (законопроект № 6232 прийнятий як Закон і переданий на підпис Президентові) розповіла Ганна Вронська, переможниця конкурсу на посаду судді Верховного Суду. Оскільки А. Вронська стане суддею Касаційного господарського суду, вона зупинилася на основних змін Господарського процесуального кодексу, що стосуються розгляду корпоративних суперечок. Вона відразу обмовилася, що кодекс неідеальний, але його недоліки може врегулювати судова практика. По новому процесу суддя є арбітром, а не шукачем істини, тому розглядає суперечку на підставі наданих доказів: виграє той, хто краще підготувався. А. Вронська радить приділяти особливу увагу доказової частини : витребування доказів, призначення експертизи можливе тільки по клопотанню сторони. Вона звернула увагу і на допустимість свідчень свідків в господарському процесі, укладення експерта по праву, електронні докази, відповідальність сторін. Меті судочинства повинні слідувати не лише суд, але і сторони. Duty to the court should prevents duty to the client - справедливий розгляд справи важливіший, ніж захист клієнта або інтересів компанії. На думку А. Вронською, логіка нового процесу прогресивно відрізнятиметься від чинного законодавства. Нові норми набудуть чинності з першого дня роботи нового Верховного Суду. Суд створюється на пленумі, з цієї миті починається ліквідація спецсудів, але деякий час вони існуватимуть паралельно. Поки невідомо, за старими або новими правилами ВС здійснюватиме перегляд. У будь-якому випадку, варто орієнтуватися на діючі процесуальні терміни. Як пояснила Лариса Рогач, суддя Вищого господарського суду і переможниця конкурсу до Верховного Суду, це питання врегульоване в перехідних положеннях. З моменту створення ВС ВСУ і касаційні суди припиняють свою діяльність по здійсненню правосуддя і починають процес передачі справ. Касаційні скарги розглядатиме або велика палата, або касаційні суди залежно від того, чи були розбіжності з висловленими правовими позиціями.
"Zero tolerance to corruption. Ера надприбутків в судовій практиці закінчилася. Можете передати усім, посилаючись на мене", - так охарактеризувала зміни майбутня суддя А. Вронська.
Марина Ясинская