Вища кваліфікаційна комісія суддів оприлюднила остаточний рейтинг кандидатів на посаді суддів нового Верховного Суду ніччю 27 липня. Вже 28 липня відбулася прес-конференція, на якій голова Сергій Козьяков і секретар Комісії Станіслав Щотка розповіли про пройдений шлях і відповіли на питання журналістів і представників громадськості.
Так, С. Козьяков звернув увагу на безпрецедентну відкритість конкурсу до Верховного Суду, адже раніше інформація про вакансії в цей орган була закрита. Крім того, не були відомі ні процедура відбору, ні імена кандидатів. Зараз же за процесом відбору міг стежити кожен: доступ був відкритий до досьє кандидатів, їх майнових декларацій, декларацій доброчесності і родинних зв'язків і т. д. Окремо С. Козьяков зупинився на ролі Громадської ради доброчесності. Також він подякував службовців ВККС, які, як і члени Комісії (як відмітив С. Козьяков, з великою зарплатою) працювали результативно і допізна. Слова вдячності були адресовані також ЗМІ і блогерам, які критикували як Комісію, так і конкурс в цілому.
С. Козьяков вказав на символічність дощу, який "омив" останній етап - формування рейтингу. Тепер слово залишилося за Вищою радою правосуддя - саме цей орган повинен вирішити, чи потраплять на підпис Президентові усі 120 кандидатів. Згідно із Законом саме ВСП затверджує суддів на посаду, Президент підписує призначення і видає Указ. Відмітимо, що в судді нового Верховного Суду рекомендована діючий член ВСП Алла Лесько. С. Козьяков виразив упевненість, що Рада знайде правовий вихід з ситуації, що склалася.
Як пояснив С. Козьяков, конкурс завершений, і коментувати право ВСП немає сенсу. Навіть якщо не усіх 120 суддів будуть призначено, нижчі по рейтингу не будуть "підтягнуті". Це неможливо із-за завершення процедури конкурсу і початку по суті нової процедури - призначення.
Крім того, що не пройшли по рейтингу (після першої тридцятки) не потраплять ні в який резерв - конкурс є унікальним. При цьому вони зможуть взяти участь в наступних конкурсах. Що стосується тих, що підтвердили здатність здійснювати правосуддя - вони вважаються квалифоценивание (яке зобов'язані пройти усі судді), що здали, а, означає, згідно із Законом мають право на підвищення оплати.
Оскарження рішень комісії в суді не повинне спричинити затримку у формуванні Верховного Суду - вважають спікери. До Комісії подавали одночасно по 20-30 позовів, не в усіх було відмовлено, проте конкурс тривав. Процес має на увазі змагальність, і Комісія користується своїм правом оскарження.
Згідно із Законом, комісія зобов'язана передати в антикорупційні органи матеріали стосовно можливого незаконного збагачення, які були зібрані в процесі оцінювання кандидатів. Поки це було зроблено лише по голові Окружного адміністративного суду Києва Павлу Вовку. Як пояснив С. Козьяков, інші документи готуються і будуть передані - Комісія виконує свої обов'язки.
На критику стосовно складу нового Верховного Суду, який залишиться "старим" із-за минулих туди діючих суддів С. Козьяков відповідав статистикою (яка обнародувана на сайті Комісії). Зокрема, він пояснив, що з діючих 48 суддів Верховного Суду України до нового суду потраплять тільки 5. С. Щотка також звернув увагу, що до Верховного Суду пройшли гідні судді з першої інстанції, до яких ні у кого не виникло питань.
"Оцінювати конкурс потрібно по результату і зрозуміти, хто чого вартий, ми зможемо, побачивши хоч би 500 нових рішень нового Верховного Суду", - зробив висновок С. Козьяков.
Марина Ясинская головний редактор ЮРЛІГИ