Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Судовий форум: перезавантаження

Реклама

29-30 вересня проходив V Судовий форум, організований Асоціацією юристів України. Символічно, що саме 30 вересня набули чинності конституційні зміни у сфері правосуддя і спеціальний Закон про судоустрій і статус суддівякі визначають розвиток судової системи на роки вперед.

І, якщо перший день форуму був присвячений взаємодії судової влади і медіа (очевидно, що в процесі хворобливих реформ потрібне, якщо не заручитися підтримкою ЗМІ, то, принаймні, розповісти їм, як не потрібно робити і чому), то на другий день обговорювалися конкретні виклики часу - як судова реформа, так і судова практика, у тому числі, міжнародних інституцій.

Отже, 30 вересня Україна ступила на непростий шлях, у кінці якого обіцяно незалежне правосуддя з людською особою. Шлях цей довгий і хворобливий, але раз "партія сказала потрібно" саме зараз, іншим залишається тільки прийняти до виконання.

Зміни Конституції в частині правосуддя серйозно перетворюють діючу систему. Не зупиняючись на переході до 3-звеньевой системи судоустрою з Верховним Судом в якості касаційної інстанції, а також на реорганізації місцевих судів як окружних, відмітимо ключові думки "очільників" судової влади, що стосуються відбору суддів. Оскільки саме на перезавантаження судового корпусу і спрямована реформа. Тобто, реорганізація судів покликана забезпечити оновлення суддівського корпусу. Нагадаємо, питаннями призначення, звільнення і кар'єри суддів займатиметься новий орган - Вища рада правосуддя, що повинне їх деполітизувати. Проте, вже зараз звучать думки про те, що створюється "монстр". Так, Ярослав Романюк, голова Верховного Суду України вважає, що "створення Вищої ради правосуддя - органу з надпотужними повноваженнями не дуже виправдано в нашій слов'янській посткомуністичній державі, оскільки підвищується ризик узурпації влади". В той же час Ігор Бенедисюкголова Вищої ради юстиції рахує створення ВСП через позбавлення від політичного впливу на судову систему великим досягненням. Необхідність цього особливо гостро відчули усі, хто спостерігав за засіданням парламенту по звільненню суддів в день перед реформою. Як помітив И. Бенедисюк, засідання показало, як не повинно бути. Відмітимо, що до цього засідання Верховної Ради поверталися багато доповідачів.

Таким чином, И. Бенедисюк вважає за правильне, що важелі управління судовою системою надані їй же - в особі ВСП, що формується в основному самими суддями. Вже є плани по впровадженню процедури електронного розгляду скарг - для більшої оперативності. Ясно, що ВСП чекає колосальний об'єм роботи, з яким не впорається перехідний склад УСЮ на період своїх повноважень. Вже зараз відчувається кадровий голод в судах, особливо апеляційній інстанції.

Це підтвердив голова вищої кваліфікаційної комісії суддів Сергій Козьяков. За його словами, судді масово подають у відставку - до грудня кількість працюючих судів може скоротитися до 35 - 40 %. Вже зараз до 100 % судів працює половина і менш суддів від штатного складу, в 20 % - працює або один суддя, або взагалі жодного. З такими темпами до кінця року може виявитися, що в Україні функціонує близько 30 % судів. С. Козьяков пояснив, що така ситуація виникла не внаслідок реформи, швидше це закономірний результат подій в країні.

Проте, виходити потрібно з того, що маємо. Першим буде реформований Верховний Суд - Закон встановлює термін до 30 березня. Процесом комплектації найвищого органу судової системи в основному займатиметься ВККС. Суддів, якими можуть стати також і адвокати і учені з 10-річним стажем, відберуть в 2 етапи: 1) анонімне тестування (всього 120 питань), 2) виконання практичного завдання. Приблизно через місяць після іспитів за результатами дослідження досьє кандидати пройдуть співбесіди. Відмітимо, що проекти необхідних для конкурсу документів і питання вже розроблені ВККС і доступні на її сайті.

Організацією роботи в перехідний період стурбований голова Вищого спеціалізованого суду України по розгляду цивільних і карних справ Борис Гулько. Також він відмічає недосконалість перехідних положень Закону. Зокрема, неясно, чи втратить право на відставку суддя, що не пройшов конкурс. Б. Гулько закликає юристів йти до судів: "Уся правова громадськість повинна розділити відповідальність".

У свою чергу, керівник Головного департаменту правової політики Адміністрації Президента Костянтин Красовский запевнив, що на відміну від попередніх спроб, ця реформа відбувається системно: "Тектонічні змін вже сталися, зрушення ж ми зможемо відчути лише через час - повинен пройти рік, два або три". Він заявив, що пов'язані з реформою процесуальні зміни будуть доступні для публічного обговорення у кінці жовтня - початку листопада.

У кінці кожної сесії форуму ставилося на голосування питання - своєрідний підсумок, який могли підвести усі учасники. Примітно, що хоча з присутніх в залі ніхто не висловив бажання йти на конкурс з відбору до нових судів, більшість (81 %) вірить в позитивні зміни в судовій системі.

Марина Ясинская

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини