Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Правозахисники просять не квапитися з прийняттям конституційних змін у сфері правосуддя

30 травня 2016, 15:24
1175
1
Автор:
Реклама

Платформа "Правозахисний порядок денний" (неформальна коаліція правозахисних організацій) заявляє, що проект № 3524 про внесення змін до Конституції (відносно правосуддя) створює серйозні погрози для правосуддя і його прийняття може привести до зворотного ефекту і в цілому перекреслити ту мету, заради якої ці зміни приймаються.

Правозахисники вважають, що в проекті міститься надто багато бланкетних нормщо дасть можливість парламенту і уряду самостійно вирішувати, що означає та або інша стаття Конституції. Ці погрози не можуть бути нейтралізовані прийняттям пакету "хороших имплементационных законів", який має бути проголосований разом з цими змінами. Адже вже наступного дня може бути проголосований пакет "поганих законів" на їх заміну. І, враховуючи давню традицію парламенту в лічені години приймати найважливіші державні рішення на догоду політичним інтересам, такий підхід не захищає від кардинальної зміни засадничих принципів навіть під час дії вже зміненого в частині правосуддя основного закону держави. Тому головна мета Конституції - захистити український народ від свавілля парламенту і уряду - цим проектом не буде досягнута. Крім того, голосування змін в Конституцію "в пакеті" з простими законопроектами являється прямим порушенням процедури.

Правозахисні організації пропонують передбачити в проекті чіткі гарантії права на справедливий судзокрема:

1. Відмінити частину 1 Завершальних і перехідних положень проекту в частині, яка переносить набуття чинності ч. 6 статей 124 проекти і на 3 року закриває для України можливість ратифікації Римського статуту і приєднання до Міжнародного карного суду.

2.  Виключити другу пропозицію статті 151-1 проекту, яке ставить непереборні для звичайної людини бар'єри в представленні конституційної скарги до Конституційного Суду України, і надати людям реальну можливість захищатися від диктаторських законів незалежно від політиків.

3.  Виключити із статті 131-2 проекти положення про представництві в суді виключно адвокатамиперетворює Україну на першу державу, на конституційному рівні що встановило монополію цехової корпораціїтим самим ограничевшее власних громадян в праві на доступ до правосуддя.

4.  Виключити з проекту будь-яку згадку про Генеральну прокуратуру, тим самим не надавши "сакрального статусу", який упродовж усіх років незалежності заважав її кардинальному реформуванню на рівні законів і служив причиною непрозорих закулісних торгів за посадою Генерального прокурора.

5. Позбавити Вищу раду правосуддя повноважень притягати суддів до дисциплінарної відповідальності, які використовуються як інструмент тиску на суддів через представників парламенту, прокуратури, президента і так далі, для чого внести відповідні зміни в статтю 131 проекту змін в Конституцію.

Правозахисні організації звертаються до парламенту з проханням врахувати ці пропозиції. Для цього слід зібрати покладене число підписів під поправками до проекту, зареєструвати їх в якості законопроекту, направити їх на розгляд Конституційного Суду України і після отримання укладення прийняти в цілому.

Учасниками платформи "Правозахисний порядок денний" являються Український союз Хельсінкі з прав людини, Харківська правозахисна група, Центр Громадянських Свобод, Amnesty International в Україні, Центр інформації про права людини, Центр досліджень правоохоронної діяльності, Будинок прав людини в Києві, Проект "Без меж" ОО Центр "Соціальна Дія", "Євромайдан SOS".

Заяву підтримала член робочої групи Правозахисного Порядку денного з питань ратифікації Римського Статуту ХОФ "Громадська Альтернатива".

З повним текстом заяви можна ознайомитися на сайті УХСПЧ

Нагадаємо, Президент запропонував проголосувати судову реформу в червні. Сьогодні в парламенті має бути зареєстрований проект змін Закону про судоустрій і статус суддівякий, зокрема, передбачає перехід до 3-звеньевой судовій системі і створення антикорупційного і патентного судів. Активно йдуть обговорення змін Закону про адвокатуру.

Нова платформа від ЛИГА:ЗАКОН: повна правова картина дня, законодавство, шаблони договорів, аналітика і багато що інше, що необхідно для роботи юриста!
Спробувати безкоштовно
Купити

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини