Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

Перш ніж виділити землю без торгів, слід перевірити здатність займатися фермерством

27 травня 2016, 17:00
1922
0
Автор:
Реклама

Верховний Суд України на спільному засіданні судових палат у цивільних і адміністративних справах 11 травня 2016 року розглянув справу 6-2903цс15 за позовом прокурора в інтересах держави про визнання незаконними і відміні наказів Головного управління Госземагентства у Волинській області про надання дозволу на розробку документації по землеустрою і її твердження, визнанні недійсними договорів оренди землі і відміни їх державної реєстрації, поверненні земельних ділянок в державну власність.

При розгляді була сформована наступна правова позиція.

При рішенні позовних вимог про законність рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства застосуванню підлягає порядок надання (передачі) земельних ділянок для ведення фермерського господарства, визначений статтею 7 Закону "Про фермерське господарство" як спеціальний відносно статті 123 ЗК.

Таким чином, по сенсу статей 1, 7, 8 Закону заява громадянина про надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства повинна відповідати вимогам, передбаченим частиною першої статті 7 Закону. У свою чергу, розглядаючи заяву громадянина по суті, орган виконавчої влади або місцевого самоврядування (а у разі переданої на судовий розгляд суперечки - суд) повинен дати оцінку вказаним в заяві обставинам і фактам, перевірити аргументи заявника, приведені в обгрунтування розміру земельної ділянки з урахуванням перспектив розвитку фермерського господарства, у тому числі про наявність трудових і матеріальних ресурсів.

За результатами вказаної перевірки орган державної виконавчої влади або орган місцевого самоврядування повинен упевнитися насправді волевиявлення заявника, наявності у нього бажання створити фермерське господарство і здібності вести господарство такого виду - робити товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою і реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих для ведення фермерського господарства.

Відсутність належної перевірки, формальний підхід до рішення заяви громадянина створює передумови для невиправданого, штучного використання процедури створення фермерського господарства як спрощеного, пільгового порядку отримання іншими приватними суб'єктами в користування земель державної або комунальної власності поза передбаченою законом обов'язковою процедурою - без проведення земельних торгів.

До такого ж висновку ВСУ прийшов при розгляді справи № 6-2902цс15.

Усі рішення судів Ви можете легко знайти в Системі аналізу судових рішень VERDICTUMствореною для аналітичної роботи з багатомільйонним масивом судових рішень. Якщо Ви ще не користуєтеся системою, замовте тестовий доступ чи придбайте VERDICTUM.

Нова платформа від ЛИГА:ЗАКОН: повна правова картина дня, законодавство, шаблони договорів, аналітика і багато що інше, що необхідно для роботи юриста!
Спробувати безкоштовно
Купити

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини