Верховний Суд України
Суд не може змінити термін пред'явлення виконавського листа до виконання, оскільки такий термін встановлений імперативною нормою закону
Розглянувши справу № 6-711цс15Суд роз'яснивщо вказівка судом у виконавському листі іншого терміну пред'явлення його до виконання не має правового значення, оскільки такий термін встановлений імперативною нормою закону і не може бути змінений судом. Згідно з пунктом 4 розділи II "Завершальні і перехідні положення" Закону № 2677 - VIякий набув чинності з 9 березня 2011 року, старанні документи, видані до набуття чинності справжнього Закону, пред'являються до виконання в терміни, встановлені на момент їх видачі. Таким чином, поширення дії норм вказаного Закону на правовідносини по пред'явленню старанного документу до виконання залежить від часу видачі такого документу.
Дійсність поручительства, встановлена судом, враховується в іншій суперечці про визнання поручительства припиненим
При розгляді справи № 6-2017цс15 Суд роз'яснивщо у разі, якщо є судове рішення про стягнення з поручителя заборгованості за кредитним договором і відмову в задоволенні позову поручителя про визнання недійсним договори поручительства, в якому судом розглядалося питання дійсності договору поручительства, і це рішення набрало законної сили, то при рішенні справи про припинення поручительства суду необхідно враховувати встановлення таким судовим рішенням вказаних обставин.
Іпотека діє з моменту її первинної реєстрації в реєстрі і в період дії рішення суду про її недействитеьности, яке впоследствие було скасоване
При розгляді справи № 6-2026цс15 Суд підтвердив висловлене раніше укладення, згідно з яким у разі неспростування презумпції правомірності договору (у справі, що переглядається, у зв'язку з відміною судового рішення) усі права, придбані сторонами угоди по них, повинні безперешкодно здійснюватися, а створені обов'язки підлягають виконанню. Тому прийняття судом рішення про недійсність договору іпотеки, яке згодом було скасовано, не спростовує презумпції правомірності угоди, а договір іпотеки (права і обов'язки сторін) залишається в силі з моменту його первинної реєстрації у відповідному реєстрі.
Позбавлення позичальника заарештованої квартири по реституції може оспорити кредитор
Розглянувши справу № 6-885цс15Суд роз'яснивщо сторони і інші особи, що беруть участь в справі, а також особи, що не брали участь в справі, якщо суд вирішив питання про їх права і обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково. Таким чином, право на апеляційне оскарження мають осіб, що не брали участь в справі, якщо прийняте судове рішення завдає їм шкоди, яка виражається в несприятливих для них наслідках.
Відсутність волевиявлення дарувальника і його помилка відносно правової природи угоди спричиняє за собою визнання договору дарування недійсним
Розглянувши справу № 6-1364цс15Суд роз'яснивщо якщо особа, що зробила угоду, помилилася відносно обставин, які мають істотне значення, така угода може бути визнана судом недійсної. Істотне значення має помилку відносно природи угоди, прав і обов'язків сторін, таких властивостей і якостей речі, які значно знижують її цінність або можливість використання за цільовим призначенням. Помилка відносно мотивів угоди не має істотного значення, окрім випадків, встановлених законом. Виходячи зі змісту статей 203, 717 ГК договір дарування вважається ув'язненим, якщо сторони мають повне уявлення не лише про предмет договору, але і досягли згоди за усіма його істотними умовами. Договір, що встановлює обов'язок обдаровуваного зробити на користь дарувальника будь-яку дію майнового або немайнового характеру, не можна вважати договором дарування, правовою метою якого є передача власником свого майна у власність іншої особи без отримання взаємної винагороди.
Визначений термін пред'явлення вимог до поручителя
Розглянувши справу № 6-18цс16Суд роз'яснивщо поручительство припиняється після закінчення терміну, встановленого договорі поручительства. Коли договором передбачено припинення поручительства якщо кредитор впродовж трьох років з дня настання терміну виконання основного зобов'язання не пред'явить вимоги до поручителя, у такому разі трирічний термін обчислюється з настання терміну виконання основного зобов'язання.
При виселенні з іпотечної квартири, отриманої банком у власність, необхідно враховувати її придбанні за кредитні кошти
При розгляді справи № 6-1449цс15 Суд підтвердив правову позицію про обов'язковість надання житла що виселяється з будинку, яке є предметом іпотеки і придбано не за рахунок кредиту, забезпеченого іпотекою цього житла.
Частина п'ята статті 261 Цивільного кодексу застосовується до вимог про зобов'язання сторін (по виконанню угоди), а не до вимог про недійсність угоди
Розглянувши справу № 6-75цс15Суд роз'яснивщо що течія позовної давності починається з дня, коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила. Течія позовної давності за вимогами про визнання недійсної угоди починається за загальними правилами, визначеними в частині першої статті 261 ГК, тобто з дня, коли особа дізналася або могла дізнатися про здійснення цієї угоди. Положення частини п'ятої статті 261 ГК застосовуються до вимог про зобов'язання сторін (по виконанню угоди), а не до вимог про недійсність угоди.
Вищий адміністративний суд України
Проаналізовано застосування Закону про судовий збір
Пленум Вищого адміністративного суду постановою від 5 лютого 2016 роки № 2 рекомендував суддям адміністративних судів враховувати аналіз практики застосування адміністративними судами положень Закону "Про судовий збір" в редакції Закону № 484 - VIII. Роз'яснення надані відносно: об'єктів стягування судового збору; розмірів ставок; пільг по сплаті судового збору; порядку сплати; повернення судового збору; відстрочення і розстрочки сплати судового збору, зменшення його розміру або звільненні від його сплати; зарахування збору до Держбюджету; особливостей стягування судового збору у справах, пов'язаним з виборчим процесом.
Усі рішення судів Ви можете легко знайти в Системі аналізу судових рішень VERDICTUMствореною для аналітичної роботи з багатомільйонним масивом судових рішень. Якщо Ви ще не користуєтеся системою, замовте тестовий доступ чи придбайте VERDICTUM.