Зокрема, своєрідний майстер-клас по ефективному захисту конфіденційної інформації і комерційної таємниці провела Валентина Гавриленкокерівник юридичного департаменту Групи компаній "ЛІГА". Експерт вважає, що кожна компанія має інформацію, яка може бути визнана конфіденційною. Впорядкованість і організованість процесів збору, обробки, використання і зберігання інформації в процесі господарської діяльності - запорука успіху у бізнесі. Пані Гавриленко розповіла про основні методи захисту комерційної таємниці : правових, організаційних, технічних і психологічних.
Валентина Гавриленкокерівник юридичного департаменту Групи компаній "ЛІГА" |
Щоб юридично закріпити права підприємства на комерційну таємницю треба внести відповідні норми в Статут підприємства, а також у внутрішні положення, наприклад, Кодекс корпоративної поведінки. Експерт рекомендує прийняти положення по забезпеченню збереження комерційної таємниці, затверджене наказом по підприємству, в якому наводитиметься чіткий перелік відомостей, що становлять комерційну таємницю.
Важливим моментом, на думку пані Гавриленко, являється укладення трудових договорів, які містять норми, що регламентують нерозголошування комерційної таємниці. Бажано підписувати із співробітниками окрему угоду про нерозголошування комерційної таємниці. Також треба розробляти і доводити до співробітників під розпис посадові інструкції з відповідними обмеженнями і рівнем відповідальності за розголошування комерційної таємниці.
Оскільки сьогодні судова практика зовсім не на стороні працедавця, багато юрисконсультів погодилися, що такі юридичні прийоми дійсно не перешкодять. Хоча, за словами начальника юридичного департаменту АТ "Українська гірничо-металургійна компанія" Олександра Петриченко укладення трудового договору у письмовій формі не зовсім обов'язково. Адже по сьогоднішньому КЗоТ поки що передбачена усна форма трудового договору. При цьому, юрист погодився, що без положення про комерційну таємницю і переліку інформації, яка в неї входить, компанії не обійтися. Крім того, пан Петриченко розповів, що для захисту інформації деякі компанії, приміром, "Київстар" і "МТС", навіть підписують зі своїми співробітниками окремі цивільно-правові угоди про зобов'язання не переходити в конкуруючу компанію впродовж певного терміну після звільнення.
Олександр Петриченконачальник юридичного департаменту АТ "Українська гірничо-металургійна компанія" |
Керівник юрдепартамента Групи компаній "ЛІГА" також відмітила організаційні методи захисту комерційної таємниці : розробку дозвільної системи доступу до інформації; введення відповідної маркіровки документів і інших носіїв інформації; призначення відповідального за забезпечення конфіденційності.
У IT- компаніях в цілях захисту комерційної таємниці, серед іншого, проводяться регулярні оперативні заходи по техзащите і пошуку каналів просочування інформації. Саме технічні способи захисту інформації в наслідок дуже ефективно можна використовувати при судових розглядах. Для цього технічна фіксація перевіряється за допомогою спеціальної експертизи.
Крім того, присутні юристи обговорили і психологічні прийоми захисту. Зокрема, експерти радять проводити роз'яснювальну роботу з персоналом, партнерами і клієнтами про відповідальність за розголошування комерційної таємниці. При цьому в колективі має бути створена сприятлива атмосфера. Не перешкодять і регулярні перевірки (гласні і негласні) для виявлення неблагонадійних осіб.
Ще одним аспектом захисту нематеріальних активів компанії, на думку юристів, являється реєстрація торгових марок. Так, представники юрдепартаментов логістичних компаній розповіли, що заявку на реєстрацію торгової марки треба подавати або по Мадридській системі, або звертатися до національних патентних повірених. На підприємстві важливо мати досвідченого фахівця, який займеться відбором патентних повірених.
Щоб захистити права на інтелектуальну власність, експерти радять створювати в компанії структурований реєстр об'єктів інтелектуальної власності.
Як відмітив Дмитро Таранчукдиректор юрдепартамента фармацевтичної компанії "Фармак", в основному кожне підприємство стикається з проблемами захисту торгової марки, а також нюансами недобросовісної конкуренції. Експерт розповів, що судова практика у цій сфері часто носить суперечливий характер. Так, у компанії "Фармак" була судова суперечка з компанією "Дарниця" за використання торгової марки "Карвалол". Судовий розгляд тривав цілих 6 років, врешті-решт, перемогу отримав "Фармак". В той час, коли в схожій суперечці по торговій марці "Валідол", фармацевтична компанія "Фармак" програла суперечку.
Дмитро Таранчукдиректор юрдепартамента фармацевтичної компанії "Фармак" |
Звичайно, краще, щоб справа не доходила до суду. Для цього скористайтеся радами Клубу юрисконсультів і захистите своє підприємство!
Кристина Головкопортал ЮРЛИГА
Читайте також: Засідання триває, пани юрисконсульти!
Куди можна "сунути ніс" юрисконсультові і як правильно організувати роботу?