Страхувальник, що своєчасно не нарахував єдиний внесок у розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який нараховується заробітна плата, несе фінансову і адміністративну відповідальність відповідно до чинного законодавства. У листі ГФС від 18 червня 2015 року № 22001/7/99-99-17-03-01-17 роз'яснено, яку саме.
З 1 січня 2015 року набув чинності Закон № 77 - VIIIяким внесені зміни в Закон "Про збір і облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон). Зокрема, встановлено, що у випадку якщо база нарахування єдиного внеску (окрім винагороди по цивільно-правових договорах) не перевищує розміру мінімальної зарплати, встановленої законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), сума єдиного внеску розраховується як твір розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом па місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), і ставки єдиного внеску, встановленої для відповідної категорії платника.
Умовою застосування вказаної норми являється знаходження найнятого робітника в трудових стосунках повний календарний місяць.
Вимоги про нарахування єдиного внеску не менш мінімального розміру не торкаються:
- винагород по договорах цивільно-правового характеру;
- зарплати з джерела не по основному місцю роботи;
- зарплати працівника - інваліда, який працює на підприємстві, установі або в організації, де застосовується ставка 8,41%;
- зарплати працівників підприємств і організацій всеукраїнських громадських організацій інвалідів, зокрема суспільств УТОГ і УТОС, в яких кількість інвалідів складає не менше 50% загальної чисельності працюючих і за умови, що фонд оплати праці таких інвалідів складає не менше 25% і суми витрат на оплату праці встановлюється у розмірі 5,2% визначеною пунктом 1 частини першої ст. 7 Закону бази нарахування єдиного внеску;
- зарплати працівників підприємств і організацій громадських організацій інвалідів, в яких кількість інвалідів складає не менше 50% загальної чисельності працюючих і за умови, що фонд оплати праці таких інвалідів складає не менше 25% і суми витрат на оплату стирані встановлюється у розмірі 5,5% визначеною пунктом 1 частини 1 ст. 7 Закону бази нарахування єдиного внеску для працюючих інвалідів;
- працівників, яким надано відпустки без збереження зарплати на період проведення АТО у відповідному населеному пункті, з урахуванням часу, необхідного для повернення до місця роботи, але не більше 7 календарних днів після ухвалення рішення про припинення АТО.
Таким чином, застосування норм частин 5 і 6 ст. 8 Закону є обов'язковим для усіх платників єдиного внескуокрім вказаних вище, виключень.
Якщо єдиний внесок у розмірі мінімальної латки, встановленої законом на місяць, за який нараховується зарплата своєчасно не нарахованийвиникає необхідність зробити таке донарахування і відбити в додатку 4 до Звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб і суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у фіскальні органи до Порядку формування і представлення страхувальниками звіту відносно сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому обов'язково вказується зміст помилки, вказується період, в якому виявлена помилка, і вид виплати, на яку своєчасно не нараховані єдиний внесок. За наявності декількох описується кожна з помилок.
Пунктом 3 частини 11 ст. 25 Закону передбачена фінансова відповідальність за донарахування фіскальним органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску - штраф у розмірі 10% вказаної суми за кожен повний або неповний звітний період, за який донарахована така сума, але не більше 50% суми донарахованого єдиного внеску. Основою для ухвалення такого рішення є акт (документальної або камеральной перевірки) фіскального органу (окрім коригувань по тимчасовій втраті працездатності).
В той же час, згідно ст. 26 Закону і ст. 165-1 Кодексу про адміністративні правопорушення посадовці підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, фізичні особи - підприємці, особи, що здійснюють незалежну професійну діяльність, несуть відповідальність за порушення порядку нарахування єдиного внеску. Такі порушення спричиняють за собою накладення штрафу від 30 до 40 неоподатковуваних мінімумів прибутків громадян. Ті ж дії, здійснені особою, яка впродовж року було піддано адміністративному стягненню за таке правопорушення, тягнуть накладення штрафу від 40 до 50 неоподатковуваних мінімумів прибутків громадян.