Удосконалити регулювання нотаріальної діяльності пропонує народний депутат Юрій Чижмарь (фракція РПЛ), який подав до парламенту законопроект № 2718 про внесення змін і доповнень в Закон про нотаріат.
Пропонується визначити нотаріат як публічно-правовий інститут, якому делегуються окремі повноваження по забезпеченню прав і законних інтересів громадян і юридичних осіб шляхом надання права на посвідчення прав, а також фактів, що мають юридичне значення, і здійснення інших нотаріальних дій з метою надання їм юридичній достовірності.
Доповнивши Закон новою статтею "Компетенція Міністерства юстиції України у сфері державного регулювання нотаріальної діяльності".,планується зробити неможливим неправомірне втручання в діяльність нотаріату інших органів і посадовців.
Законопроектом пропонується визначити нотаріальними актами постанови, удостоверительные написи, свідчення, накладення і зняття заборони відчуження нерухомого майна, старанні написи, інші юридично значущі акти нотаріуса, які є процесуальною формою віддзеркалення правозастосовної діяльності нотаріуса, і надання цим актам юридичної сили.
З метою вдосконалення системи підвищення кваліфікації нотаріусів пропонується встановити, що проходження нотаріусами підвищення кваліфікації повинно здійснюватися по професійних програмах не рідше чим один раз в 3 року.
Пропонується також відновити підхід до формування ВККН - встановити, що до складу ВККН входять по 3 представники від Мінюсту і Нотпалаты, і 5 нотаріусів, які обираються З'їздом нотаріусів України.
Враховуючи події на сході України і в Криму виникла насущна необхідність на законодавчому рівні врегулювати питання передачі документів нотаріального діловодства і архіву приватних нотаріусів, друку і бланків у разі настання надзвичайних і екстремальних ситуацій. Пропонується доповнити Закон відповідними нормами, надавши Міністерству юстиції право затвердити спеціальний порядок передачі вищезгаданих документів на тимчасове зберігання в госнотархив.
Проектом пропонується створити Єдину нотаріальну інформаційну систему як програмно-апаратний комплекс. На думку автора проекту, це зробить неможливим здійснення неправомірних нотаріальних дій, фальсифікацію і підлог нотаріальних документів, забезпечить якісне надання нотаріальних послуг, ефективний механізм держконтролю.
Зокрема, створення такої інформаційної системи являється редпосылкой для створення електронного нотаріального архівущо дасть можливість відстежити час і правомірність здійснення нотаріальної дії конкретним нотаріусом.
Крім того, за нотаріусами згідно з проектом закріплюється право на використання електронному цифровому підпису для здійснення нотаріальних дій з електронними документами, при передачі даних або роботи в реєстрах.
З метою усунення неправомірного втручання в діяльність професійного нотаріального самоврядування законопроектом пропонується передати повноваження за твердженням Правил професійної етики нотаріусів і контролю за їх дотриманням в Нотаріальну палату України.
Також передбачається удосконалити порядок проведення перевірок роботи нотаріусів, ввести атестацію цих посадовців місцевого самоврядування для отримання права на здійснення нотаріальних дій і так далі
У пояснювальній записці запевняється, що з ухваленням такого закону буде вдосконалена діяльність системи нотаріату, професійного нотаріального самоврядування, посилений захист прав і законних інтересів громадян, юридичних осіб і нотаріусів, забезпечена стабільність, прозорість і престиж в діяльності нотаріату.