Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Як визнати недійсним договір дарування?

Реклама

Обнародувана постанова Верховного Суду України, прийнята на засіданні Судової палати у цивільних справах 19 березня 2014 року у справі 6-2цс14 про визнання недійсним договори дарування.

При розгляді справи ВСУ вказав, що по сенсу частини першої ст. 233 Цивільного кодексу угода, здійснена особою під впливом важкої для нього обставини і на украй невигідних умовах, може бути визнана судом недійсної незалежно від того, хто був ініціатором такої угоди.

Вказаною нормою не передбачено обмежень або заборон її застосування до окремих правовідносин або договору дарування зокрема.

ВСУ погодився з виводами судів першої і апеляционной інстанції і напрвил справа на новий розгляд у ВССУ. Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції, з вимогами якого погодився і апеляційний суд, виходив з того, що збіг важких обставин, а саме: смерть сина, перенесення інсультів, літній вік, наявність у позивачки інвалідності по зору, самотність і безпорадність, потреба в сторонній допомозі, а також загроза втратити житло із-за боргів сина спонукали позивачку укласти договір дарування квартири на украй невигідних умовах - безкоштовно позбавивши себе цим єдине наявне житло.

Суд нагадав, що згідно постанові Пленуму від 6 листопада 2009 року "Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання угод недійсними", угода може бути визнана судом недійсної на підставі ст. 233 ГК, якщо вона здійснена особою під впливом важкої для нього обставини і на украй невигідних умовах, чим інша сторона угоди скористалася. Важкими обставинами можуть бути важка хвороба особи, членів його сім'ї або родичів, смерть годувальника, загроза втратити житло або загроза банкрутства і інші обставини, для усунення або зменшення яких необхідно укласти таку угоду. Обличчя (фізичне або юридичне) повинне здійснювати таку угоду добровільно, без наявності насильства, обману або помилки. Обличчя, яке оспорює угоду, повинне довести, що за відсутності важкої обставини угода не була б здійснена взагалі або здійснена не на таких умовах.

Угоди, що здійснюються особою під впливом важкої для нього обставини і на украй невигідних умовах, характеризуються тим, що особа їх здійснює добровільно, усвідомлює свої дії, але вимушено це зробити через важкі обставини.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини