Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Що таке мобілізація, кого вона торкнеться і хто є військовозобов'язаним?

17 березня 2014, 14:36
11556
0
Автор:
Реклама

У зв'язку з недавніми подіями в ЗМІ все частіше можна почути слово "мобілізація". Що ж це таке? Згідно енциклопедії, це комплекс заходів, спрямованих на приведення збройних сил і державної інфраструктури на воєнний стан у зв'язку з надзвичайними обставинами.

Про повну мобілізацію і тотальний заклик в ряди української армії доки не йдеться: на збори викликаються люди з досвідом військової служби, що мають дефіцитні військові спеціальності. Хоча у військкомати в Києві вже приходять добровольці.

Як підкреслив директор Центру досліджень армії, конверсії і роззброєння Валентин Бадракте, що відбувається в українській армії зараз, - учбові збори. За його словами, часткова мобілізація зачіпає людей з досвідом військової служби, які впродовж певного періоду часу будуть, наприклад, знайомитися з новою технікою, що перебуває на озброєнні ВСУ.

Учбові збори. Раніше, в радянські роки, це називалося перепідготовкою. Військовозобов'язаних закликали, щоб вони згадали усе, що учили в роки термінової служби. Учбові збори були в Україні і в роки незалежності. Але тільки на папері - грошей на це у держави завжди бракувало.

Незважаючи на заяви українських політиків і заклики до загальної мобілізації, указу в.о. президента Олександра Турчинова про це все ще немає, а значить, немає і підстав для масового заклику. Роль президента в мобілізації чітко визначена відповідним законом: "Вид, об'єми, порядок і термін проведення мобілізації визначаються президентом України в рішенні про її проведення. Рішення про проведення відкритої мобілізації має бути негайно оголошене через засоби масової інформації. Рішення про проведення прихованої мобілізації доводиться… по закритих каналах сповіщення в порядку, який визначається президентом України".

Військовозобов'язані - ті, кого в першу чергу закликають в армію під час мобілізації.

Згідно із Законом "Про військовий обов'язок і військову службу", відносно військовому обов'язку громадяни України підрозділяються на наступні категорії:

- допризовники - особи, що підлягають приписці до закличних ділянок;

- призовники - особи, приписані до закличних ділянок;

- військовослужбовці - особи, що проходять військову службу;

- резервісти - військовозобов'язані, такі, що проходять в добровільному порядку службу у військовому резерві Збройних Сил України і інших військових формувань;

- військовозобов'язані - особи, що знаходяться в запасі для комплектування Збройних Сил України і інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт по забезпеченню оборони держави.

Простіше кажучи, військовозобов'язані - це чоловіки від 18 до 45 років (рядовий і сержантський склад) або до 50-60 років (офіцерський склад, вік залежить від звання), придатні до військової служби.

Як розповів генерал-лейтенант СБУ Олександр Скибинецкий, мобілізація, в першу чергу, може торкнутися українців з військовою спеціальністю.

За словами експерта, під поняття "Українці з військовою спеціальністю" потрапляють також ті, хто закінчив військову кафедру. "Ми маємо бути готові. Незважаючи на наші мирні зусилля, готовність врегулювати усе шляхом переговорів. Ми маємо бути готові до того, що треба буде давати відсіч агресорові, тому що невідомо, що буде завтра і післязавтра від наших сусідів, яких ми ще нещодавно називали партнерами"- підкреслив Скибинецкий.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини