Сьогодні, 27 лютого 2014 р., в мережі інтернет був поширений т.з. "надзвичайний указ Президента". Віктор Федорович Янукович в цьому документі нібито заявляє, що вважає себе законним Президентом, характеризує те, що відбувається як військовий путч, відміняє указ про відставку прем'єр-міністра (і усього Кабміну відповідно) і закликає командирів усіх військових частин і "вірних" депутатів зібратися в Севастополі, який визначається як тимчасова ставка Верховного головнокомандувача, по факту - нова столиця.
Не коментуючи політичної складової цього документу, спробуємо провести короткий його аналіз з юридичної точки зору. Зокрема, звернемо увагу на ознаки, які не дозволяють вважати його офіційним документом.
1. У мережі опублікована тільки російськомовна версія "надзвичайного акту", тоді як офіційною державною мовою - і відповідно, мовою офіційних документів - являється український.
2. У тексті досліджуваного документу згадується ряд термінів, які не використовуються в офіційних документах - таких як "центральна рада" (правильно - Верховна Рада України), губернатори (існують тільки глави держадміністрацій), керівник Нацбанку (правильно - Глава). Та і такого поняття як "надзвичайний акт" в правовому полі теж не існує. Деякі фрази більше схожі на зміст претензійного репортажу, чим на офіційний документ, не кажучи про орфографічні помилки.
3. У відповідність з Положенням про порядок підготовки і внесення проектів актів Президента України укази Президента повинні відповідати Конституції і законам України, узгоджуватися з раніше прийнятими актами Президента України, відповідати міжнародним зобов'язанням України і правовій системі Європейського Союзу. Навряд чи вказаному відповідають заклики "вважати зрадниками усіх офіцерів, що не виконали указ" (до того ж провину може встановити виключно суд), вимоги іноземною державою "вислати аташе в Севастополь для зв'язку із законним урядом" (по факту - перенесення столиці, що прямо суперечить Конституції), і вказівки про "створення народних дружин" (незаконні військові формування також прямо заборонені Конституцією). Президент є гарантом, у тому числі, територіальній цілісності країни. Проте, т.з. "надзвичайний акт" де-факто порушує цю конституційну вимогу.
4. Крім того, т.з. "надзвичайний акт" суперечить офіційній процедурі прийняття нормативно-правових документів стосовно публікації в офіційних друкарських органах - "Офіційний вісник України", газета "Урядовий кур'єр", "Офіційний вісник Президента України". Нормативно-правові акти, опубліковані в інших друкарських виданнях, мають інформаційний характер і не можуть бути використані для офіційного застосування. У офіційному інтернет-представництві (сайті) Президента "надзвичайний указ" також не обнародуваний.
Підсумовуючи вище сказане, можна зробити висновок, що опублікований на незрозумілих інтернет-ресурсах "надзвичайний указ" за змістом суперечить чинному законодавству, не відповідає процедурам прийняття офіційних нормативно-правових актів і повинен сприйматися швидше як нездорова і недоречна сенсація, чим розпорядливий документ законного глави держави, що має обов'язкову силу.
Микита Корсунюрист практики корпоративного права АТ "Юскутум"