Позафракційний депутат Микола Рудьковский 21 лютого зареєстрував проект Закону про імпічмент Президента (№ 4171).
Текст законопроекту відсутній на сайті Верховної Ради.
Нагадаємо, згідно ст. 111 Конституції Президент України може бути зміщений з поста Верховною Радою України в порядку імпічменту у разі здійснення ним державної зради або іншого злочину.
Правова довідка ЛІГА:ЗАКОН:
Згідно Конституції Верховна Рада може відправити Президента у відставку тільки в порядку імпічменту або у разі невозжности виконання Президентом своїх обов'язків за станом здоров'я.
Процедура імпічменту встановлена ст. 111 Конституції і включає:
1) ухвалення рішення про початок процедури імпічменту і створенні спеціальної слідчої комісії, що приймається мінімум 226 голосами депутатів;
2) ухвалення рішення про звинувачення Президента в скоєнні злочину на підставі звіту слідчої комісії, для чого потрібно 300 голосів;
3) звернення до Конституційного Суду за отриманням висновку про конституційність зробленої процедури;
4) звернення до Верховного Суду за отриманням укладення про наявність в діях Президента складу злочину;
5) голосування за відставку Президента, для успішного завершення якого необхідно набрати не менше трьох чвертей від конституційного складу парламенту (тобто не менше, чим 338 голосів).
У разі, якщо йдеться про відставку за станом здоров'я, процедура, встановлена ст. 110 Конституцій і ст. 170 регламенту ВР не набагато простіше :
1) Верховна Рада 226 голосами створює спеціальну комісію, на яку покладається отримання медичного висновку про неможливість виконання Президентом своїх обов'язків;
2) Після цього Верховна Рада (знову таки 226 голосами) звертається до Верховного суду для отримання від цього органу уявлення про відставку Президента.
Таким чином, як бачимо законні процедури усунення Президента з поста проти його волі досить складні, оскільки залучають інші органи (КСУ і ВСУ) і, тому, навряд чи можуть бути застосовані в цій ситуації.