Олег Куц, керівник лондонської юридичної компанії KK & Partners10 лютого 2014 р. в ході майстер-класу, організованого ЮРЛИГОЙ, поділився з українськими колегами своїм практичним досвідом відносно аналізу проблемної ситуації і норм права в різних юрисдикціях, оцінки політичних, фінансових і юридичних ризиків, визначення найбільш ефективних підходів до рішення специфічних завдань у вказаних сферах.
Відмітимо, що пан Куц є високоспеціалізованим міжнародним експертом в області корпоративних фінансів, трастів і фондів, міжнародних M&A- угод, структуризації активів і багатства, міжнародних інвестицій і податкового планування.
На думку експерта, коли виникають питання відносно структуризації і забезпечення надійної конфіденційності, то найбільш ефективним інструментом виступає траст по Common Law. О. Куц відмітив, що англійські трасти пропонують такий гнучкий і широкий набір інструментів, прав і механізмів, який не може запропонувати ніякого іншого правового інструменту у світі. "Це дуже гнучкий інструмент. Проте юристи з країн СНД в основному намагаються його уникати, оскільки не зовсім чітко представляють його юридичну природу, механізми роботи, права і зобов'язання сторін. Навіть практикуючі юристи часто порівнюють траст з довірчим управлінням. Виходячи з моєї практики, при роботі з клієнтами у мене є тільки близько хвилини для пояснення потенційному клієнтові, що таке траст і його безумовні переваги по відношенню до будь-яких інших потенційних інструментів. Якщо я був переконливим і клієнт утямив для себе головну перевагу, він приймає позитивне рішення в цілому і готовий обговорювати подальші кроки. Якщо у мене не вийшло укластися в 60 секунд, клієнт зазвичай втрачає інтерес і йде"- говорить керівник лондонської юридичної компанії KK & Partners.
За його словами, траст - це 100 % передача прав власності. Без цього траст вважатиметься нествореним, усі наступні угоди з трастовим майном і правами можуть бути визнані недійсними. Проте в ситуації з клієнтом необхідно встигнути за 60 секунд переконати його в ефективності і безпеці вибору, не злякавши тим фактом, що усі майнові права клієнт повинен буде передати іншій людині, якої ніколи особисто не бачив і не знає.
Як відмітив О. Куц, одне з головних завдань, що стоять перед юристами, - це оцінка усіх політичних, економічних і юридичних ризиків і попередження проблемної ситуації. Наприклад, раніше Сейшелы були дуже популярні, у тому числі і тому, що в цій юрисдикції можна було використовувати акції на пред'явника. Порівняно недавно були введені новації в місцеве законодавство - і акції на пред'явника виключили з комерційного законодавства. Тому треба аналізувати проекти відповідних законодавчих змін до місцевих законів, передбачати цю ситуацію, проконсультувати клієнтів заздалегідь, попередити усі можливі ризики і ущербы для клієнта шляхом зміни форми володіння, застосування інших інструментів або взагалі відходу з цієї юрисдикції. В той же час в Швейцарії існує тривожна практика по розкриттю фінансової конфіденційної інформації. За словами юриста, практично усі швейцарські банки не хочуть відкривати рахунки, коли йдеться про структури і компанії, афільовані хоч би з однією компанією з будь-якого офшору світу.
Не так давно ми стали свідками того, як швейцарський парламент дозволив ряду комерційних банків (включаючи UBS) розкривати інформацію про своїх клієнтів. І вже йдеться про десятки тисяч вкладників. Тому експерт вважає, що треба оцінювати усі фінансові, політичні, юридичекие і податкові риски, включаючи людські (майбутні директори, трасти, адміністратори, секретарі, протектори, агенти, intermediary і т. д.). "Необхідно прораховувати ситуацію заздалегідьмати в штаті фахівців, які вивчатимуть і аналізуватимуть усі проекти законів і інших нормативних актів у відповідних юрисдикціях, а також доповіді, звіти, списки і директиви таких організацій, як G20, Рада Європи (EC) і ОЭСР (OECD). Ми зобов'язані попереджати своїх клієнтів про усі можливі ризики", - відмітив О. Куц.
Які головні стратегічні завдання стоять перед корпоративним юристом, що спеціалізується на структуризації бізнесу? Олег Куц виділяє 8 основних завдань:
1. Ефективне управління активами.
2. Структура повинна забезпечити повний захист активів від політичних ризиків, рейдерства, недобросовісних конкурентів, преси і будь-якого іншого небажаного вторгнення.
3. Можливість оптимального відчуження або придбання. Використовуючи юридичний жаргон: "Перш ніж зайти в угоду, необхідно подумати, як вийти з її".
4. Примноження багатства.
5. Оптимальна передача багатства наступному поколінню.
6. Необхідно забезпечити найбільш оптимальний розподіл дивідендів.
7. Конфіденційність від публічного контролю.
8. Оптимізація фінансових потоків і податкових платежів. Необхідно використовувати систему податкового законодавства різних країн для досягнення максимально можливого ефекту для клієнта.
Аналізуючи юрисдикції і оптимальність їх використання в податковому плануванні, О. Куц відмітив, що, наприклад, створити компанію і утримувати її на Сейшелах порівняно дешево. На Кіпрі дещо дорожче, оскільки там існує обов'язковий щорічний аудит комапний. Значно дорожче обійдуться компанії в BVI, Нідерландах, Люксембурзі, Гібралтарі або Швейцарії.
Необхідно дуже ретельно і скрупульозно підходити до питання резиденства. Так, якщо громадянин України, будучи резидентом Англії, хотів би використовувати компанію в BVI, він має бути обізнаний про усі податкові і інформаційні риски, оскільки між UK і BVI ув'язнений договір про примусовий обмін податковою інформацією. В той же час для громадянина України, що проживає в Києві, це може бути цілком відповідною юрисдикцією.
Олег Куц рекомендує уважно відноситися до прийнятого в США у березні 2010 р. закону FATCA (The Foreign Account Tax Compliance Act), приписуючому не-US фінансовим організаціям докладати в Internal Revenue Service (IRS) деталі усіх US- власників рахунків або інвесторів, включаючи отримані ними прибутки.