Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

Чи вважаються масові безлади форс-мажором?

23 січня 2014, 14:19
521
2
Реклама

22 січня постановою № 12 Кабмін затвердив Порядок проведення додаткових заходів захисту безпеки громадян. Відповідно до документу, органи внутрішніх справ у разі наявності інформації про порушення громадського порядку, загрозу екстремістських дій і тому подібне мають право на тимчасове обмеження руху ТС, доступу громадян на окремі ділянки і об'єкти.

Такі заходи де-юре не є введенням надзвичайного станурозповів ЮРЛИГЕ Микита Корсунюрист АТ "Юскутум". Адже ЧП - це особливий режим, при активації якого влада може в певних об'ємах обмежувати права громадян. Умови його дії чітко врегульовані спеціальним Законом "Про правовий режим надзвичайного стану", згідно з яким ЧП вводиться виключно Указом Президента, який підлягає твердженню парламентом.

З урахуванням подій, що відбуваються зараз, багатьох підприємців хвилює і питання можливості ухилення контрагентів від зобов'язань по договорах на підставі форс-мажорних обставин.

Микита Корсун

Із цього приводу юрист відмітив, що Цивільний і Господарський кодекси передбачають звільнення від відповідальності за порушення зобов'язань, у тому числі, внаслідок дії непереборної сили. Загального визначення такої сили немає - лише деякі спеціальні норми роз'яснюють, причому по різному, поняття форс-мажору для, наприклад, податкових зобов'язань, стосунків в митній і сільськогосподарських сферах.

Головним джерелом регулювання стосунків в цьому питанні буде ув'язнений сторонами договіра саме, розділ про обставини непереборної сили. "Необхідно з'ясувати, чи вказані в переліку таких обставин такі події, як масові безлади, вуличні демонстрації, або інші дії, кваліфікація яких співпадає з тим, що відбувається зараз в країні"- роз'яснює Н. Корсун.

Крім того, важливе питання підтвердження форс-мажору. У загальноприйнятій практиці в якості достатнього доказу обставин непереборної сили часто вказують довідку Торгово-промислової палати. Між тим, Закон про торгово-промислові палати прямо не передбачає можливість видачі такого документу (окрім як для зовнішньоекономічних договорів і договорів про будівництво житла). При цьому, відмітив юрист, деякі торгово-промислові палати все ж видають підтвердження форс-мажору, грунтуючись на законному праві "здійснювати інші повноваження, не заборонені законом і передбачені статутом палати".

Отже, на даний момент в країні не введений режим надзвичайного стану. Зважаючи на слабку врегульованість і неоднозначну судову практику не можна однозначно говорити про правомірність звільнення від договірних зобов'язань унаслідок вуличних протистоянь, резюмує Н. Корсун. Усе залежить від конкретних умов договору, ув'язненого між контрагентами.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини